"Na wieczną rzeczy pamiątkę, my Piotr Przytocki z bożej łaski tudzież z obywateli wyboru Prezydent Miasta Krosna, oznajmiamy komu o tym wiedzieć należy, wszystkim obecnym i przyszłym, którzy czytają lub czytać będą ową zapiskę, że po zasięgnięciu opinii Rady Miasta Krosna, pragnąc nasze miasto obdarzyć większymi pożytkami, jako Miasto Szkła je lokujemy i przemieniamy jako całe w szklane miasto tematyczne.
Pobudza nas do tego troska o miasto jako i nadzieja, iż liczni wędrowcy i podróżnicy nawiedzą nasze miasto, posiadłości mieszkańców Krosna w kwitnące ogrody zamieniając." - to fragmenty aktu lokacyjnego Krosna - Miasta Szkła, który odczytany został w sobotni wieczór (2.06) na krośnieńskim Rynku.
Symboliczne szklane klucze do miasta otrzymał Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła - obiektu, który powstał po to, by przypominać o szklanych tradycjach Krosna, ale i przyciągnąć do naszego miasta turystów. - To właśnie dziś Krosno stało się Miastem Szkła, prawdziwą stolicą Polski, to właśnie w naszym mieście bije szklane serce Polski - mówił na scenie.
- Chcemy utrwalić od dnia dzisiejszego Krosno jako Miasto Szkła, na nowo je ulokować, umiejscowić na mapie świata, jako ośrodek, w którym szkło jest wszechobecne - podkreślał Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Mam nadzieję, że efekty tej pracy będziecie państwo podziwiać, cieszyć się razem ze mną i wszystkimi gośćmi, których będziemy przyjmować w Krośnie z otwartymi rękami, by zadowolić ich oczekiwania, gusta i wyobraźnię, bo chcemy, żeby ten projekt był magiczny, niepowtarzalny, zwracał uwagę na Krosno i na to co tu się od wielu lat produkuje.
Pomysłu Centrum Dziedzictwa Szkła gratulował sam Prezydent Polski Bronisław Komorowski. List od głowy państwa przeczytał doradca prezydenta, krośnianin Roman Kuźniar: - Życzę, aby stało się ono magnesem przyciągającym turystów, dzięki czemu będą oni mieli szansę poznać także inne tutejsze atrakcje i zabytki. Niech prezentowane w Centrum dziedzictwo szkła umacnia w każdym z państwa poczucie tożsamości i dumy z bycia mieszkańcami Krosna.
Uroczystości lokacji Krosna - Miasta Szkła towarzyszyły występy artystów, dla których szkło stało się źródłem inspiracji. Najpierw zaprezentował się Glass Duo, jeden z nielicznych zespołów na świecie tworzących "szklaną muzykę". W Krośnie zagrał na złożonej z kieliszków szklanej harfie. Nieco później obecni na Rynku krośnianie z zapartym tchem śledzili porywający pokaz Ksenii Simonovej - zwyciężczyni ukraińskiej edycji programu "Mam Talent", tworzącej obrazy z piasku. Dla mieszkańców naszego miasta przygotowała pokaz nawiązujący do Krosna i historii szkła. Na zakończenie miała miejsce multimedialna prezentacja "Miasto Szkła 3D Show". Wszystko widoczne było z każdego miejsca na płycie Rynku, dzięki specjalnej instalacji scenicznej w formie sześcianu.
W przerwach między występami ogłoszono wyniki konkursu na najciekawszą szklaną pamiątkę, organizowanego przez CDS. Zwycięzcą stał się Bronisław Pis, który dostarczył do Centrum... kieliszek. Nie jest to jednak zwyczajny kieliszek. - To pierwszy wyprodukowany w latach 70. kieliszek, który zszedł z taśmy w hucie nr 3, hucie technicznej. Teraz ten eksponat wzbogaci nasze zbiory - poinformował Stefan Dziadosz, prezes CDS. - Pan Bronisław Pis oprócz tego, że dostarczył nam ten przedmiot, przekazał nam też wiele informacji, ciekawych historii, które nagraliśmy. Nagrodą dla zwycięzcy jest 5-dniowa wycieczka Wiedeń - Budapeszt ufundowana przez Polskie Biuro Podróży Krosno Sp. z o.o., które było partnerem akcji.
Udało się też pobić rekord Guinnessa na największe szklane serce. - Składa się ono z 453 małych serc, na każdym z nich wygrawerowane zostało imię i nazwisko rezerwującego. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wszystkie serduszka zostały zarezerwowane w ciągu kilku dni - dodał Dziadosz. Serce zamyka się w kwadracie o boku 175 cm. Na początek zawiśnie w Centrum Dziedzictwa Szkła, a za kilka miesięcy weźmie udział w licytacji na cele charytatywne.
Wszyscy ci, którzy zarezerwowali serduszka, będą mieli pierwszeństwo w zwiedzaniu budynku Centrum. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających 19 czerwca.