Regionalne Programy Operacyjne (RPO) to programy stworzone do zarządzania finansami przeznaczonymi na wsparcie każdego z województw. Przygotowaniem i realizacją zajmują się zarządy województw, to one odpowiadają za wybór projektów do dofinansowania i ich wdrożenie.
Rozpoczęły się już prace nad przygotowaniem RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020. Ten przedział czasowy określa okres przeznaczony na wykorzystanie przygotowanej dla danych państw i regionów puli pieniędzy. Zarząd województwa ogłosił nabór propozycji projektów proponowanych do nowego RPO.
Krosno także zgłosiło swoje propozycje. Jest wśród nich: budowa parku technologicznego - uzbrojenie terenu o powierzchni ok. 32 ha w dwóch lokalizacjach na terenie miasta, budowa schroniska dla bezdomnych zwierząt, projekt dotyczący termomodernizacji obiektów oświatowych, stworzenia "Centrum usług socjalnych" dla mieszkańców w wieku emerytalnym, rozbudowy składowiska odpadów, budowy szkieletu sieci internetowej oraz rozbudowy Krośnieńskiego Inkubatora Technologicznego.
Dodatkowe trzy projekty dotyczą Podkarpackiego Trójmiasta - są wspólne dla Krosna, Sanoka i Jasła. Pierwszy obejmuje budowę tras rowerowych w południowej części województwa podkarpackiego, kolejny - ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego, ostatni - rozwój "przyjaznej dla środowiska sieci transportowej" - dotyczy głównie infrastruktury kolejowej.
Jak podkreśla prezydent Krosna, nie jest to lista ani zamknięta, ani priorytetowa, zaledwie wstępna i to robocza. Nie wiadomo nawet, czy te projekty ostatecznie będą ubiegać się o dofinansowanie, bo na ich podstawie zarząd województwa określi dopiero priorytety dla nowej perspektywy finansowej. To etap początkowy tworzenia nowych założeń RPO.
- To są zaledwie propozycje, do niektórych pewne działania przygotowawcze zostały już poczynione, ale inne wymagają jeszcze szeregu analiz, w tym ekonomicznych - mówi Piotr Przytocki. - To koncert życzeń. Nie wiadomo, co z tego będzie zrealizowane.
Prezydent wyjaśnia mechanizm zgłaszania projektów: - Nie wiadomo jak szybko zrealizowana zostanie np. budowa schroniska dla zwierząt, bo są w realizacji potężne zadania, ale być może dzięki temu, że taki projekt został zgłoszony, zarząd województwa uzna, że jest potrzeba wsparcia budowy schronisk, a my jesteśmy już do tego przygotowani - mamy dokumentację i pozwolenie na budowę.
Z kolei projekty wspólne z Jasłem i Sanokiem są jeszcze w powijakach, ale, jak tłumaczy Piotr Przytocki, trafiły na listę dlatego, że w przyszłej perspektywie finansowej preferowane będą projekty zintegrowane, obejmujące kilka gmin. Takie pomysły będą miały wyższe notowanie.
Jednym z ważniejszych projektów jest uzbrojenie terenów pod działalność usługową i przemysłową w dzielnicy Polanka i w Turaszówce. - Te tereny muszą w jakiś sposób zacząć żyć, zostać zasilone przez odpowiednie media, połączone z układem drogowym miasta, kompleksowo przygotowane. Bez wsparcia zewnętrznego nie uda się tego zrobić - podkreśla prezydent.
Wskazuje, że w podanym zestawieniu nie ma jeszcze ani jednej drogi, a przecież komunikacja to dla miasta priorytet. - Musimy o tym myśleć, jeśli nic nie zrobimy, udławimy się wzrastającym ruchem drogowym - dodaje. Wylicza planowane inwestycje w infrastrukturę drogową: - Mówimy o rozbudowie obwodnicy, której znaczący etap będzie teraz realizowany, ale są też etapy kolejne. Niektóre są już przygotowane dokumentacyjnie, inne w fazie uzyskiwania zezwoleń na realizację inwestycji. Podobnie jest z drogami obwodowymi otaczającymi miasto od południa, wschodu, północy i zachodu. Nad nimi też już pracujemy od kilku lat, co do niektórych mamy decyzje środowiskowe, co do innych rozpoczynamy prace nad dokumentacją techniczną - wyjaśnia prezydent. - Te projekty też będą musiały znaleźć źródła dofinansowania czy to z RPO, czy ze środków krajowych.
Zgłaszane przez Krosno propozycje zostaną jeszcze zestawione z tzw. Wieloletnią Prognozą Finansową Miasta, z jego możliwościami budżetowymi, ale też powinny być uwzględnione w Strategii Rozwoju Miasta Krosna na lata 2014-2020, która powstanie w najbliższym czasie, a ponadto Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego. W pracach projektowych nad tą ostatnią uczestniczy Tomasz Soliński - zastępca prezydenta Krosna. To te dokumenty określą priorytety, według których będą powstawać konkretne projekty.
Na liście niewiadomych jest także i ta najważniejsza - kształt budżetu Unii Europejskiej. To od niego zależą środki dla Polski, w tym Podkarpacia. - Na razie jest tylko porozumienie w tej sprawie, ale nie ma jeszcze zgody Parlamentu Europejskiego - przypomina Piotr Przytocki. - Nie wiadomo jakie będą losy budżetu. Miejmy nadzieję, że pozytywne.