Krośnianka tańcem podbija świat

Aleksandra Jurczak z Krosna zajęła 2. miejsce w najbardziej prestiżowym na świecie turnieju tańca towarzyskiego w Blackpool w Anglii (26.05). To ogromny i w pełni zasłużony sukces krośnianki.
Krośnianka Ola Jurczak i jej partner pokonali w turnieju aż 135 par, zajęli 2. miejsce

Ola i jej pochodzący z Warszawy partner Łukasz Tomczak wzięli udział już po raz drugi w Blackpool Dance Festival. Występowali w kategorii tańców standardowych Youth, czyli do 21. roku życia. - Do Anglii jechaliśmy pełni obaw, ale i nadziei - opowiada Ola. - Obawialiśmy się konkurencji, ale po cichu liczyliśmy na finał - wyjaśnia. W drodze na podium pokonali 135 par, ulegając w finale jedynie parze rosyjskiej Ivan Novikov - Margarita Klimenko.

Pomysł występu w Blackpool zrodził się trzy lata temu i od tego czasu para intensywnie trenowała. Zeszłoroczny turniej zakończyła dochodząc do ćwierćfinału i zajmując ostatecznie 15. miejsce w kategorii Youth tańców standardowych. - Ten wynik wówczas bardzo nas zmobilizował, dodał skrzydeł - wspomina Ola.

Blackpool Dance Festival odbywa się od 84. lat w centrum kultury i rozrywki The Winter Gardens w Blackpool. Podczas turnieju sędziować mogą tylko byli brytyjscy mistrzowie tańca, zaś oprawę muzyczną zapewnia grająca na żywo orkiestra. - To wszystko składa się na niepowtarzalną atmosferę turnieju - dzieli się wrażeniami Ola.

Od przyszłego roku Aleksandra Jurczak i Łukasz Tomczak będą występowali w wyższej kategorii wiekowej Amateur, gdzie tańczą pary z bardzo dużym doświadczeniem. - Tu nie ma górnej granicy wieku - wyjaśnia Ola. - Jesteśmy jednak optymistami.

Krośnianka pierwsze kroki taneczne stawiała pod okiem Andrzeja Orszulaka, jest absolwentką I LO im. M. Kopernika w Krośnie i studentką SGH w Warszawie.