Krośnianin wśród niezwykłych artystów

Na antenie TVP 3 prezentowany jest film dokumentalny z udziałem krośnieńskiego malarza i reżysera Henryka Wichniewicza pt. "Niezwykli". Można go obejrzeć jeszcze w piątek (07.03) i w środę (12.03).
Henryk Wichniewicz

Cykl dokumentalnych filmów pt. "Niezwykli" prezentuje interesujących ludzi Podkarpacia - szczególnie twórców różnych dziedzin sztuki. Autorem cyklu jest dziennikarz TVP Andrzej Potocki.

Bohaterem jednego z odcinków jest krośnieński malarz, reżyser teatru "itd...", jednocześnie instruktor teatralny Krośnieńskiego Domu Kultury - Henryk Wichniewicz. W 2008 roku twórca ten obchodzi jubileusz 35-lecia pracy w KDK i 30-lecia twórczości malarskiej.

Film realizowany był 26 lutego br. W zaaranżowanej najnowszymi obrazami Henryka Wichniewicza przestrzeni, artyście towarzyszyli młodzi aktorzy teatru "itd...", którzy pokazali fragmenty nagradzanego na ogólnopolskich festiwalach teatrów alternatywnych, autorskiego spektaklu "SŁOWOTOK nasz powszedni".

Film z udziałem krośnianina prezentowany jest na antenie TVP3 trzykrotnie. Po raz pierwszy pokazano go w środę (05.03). Kolejne emisje zaplanowano w piątek (07.03) i w środę (12.03) o godz. 22:00.

Henryk Wichniewicz urodził się w 1951 roku w Mirczu na Lubelszczyźnie. Ukończył Państwowe Studium Kulturalno Oświatowe w Krośnie, Studium Reżyserii dla Instruktorów Teatralnych w Łodzi. Od 1973 roku pracuje w Krośnieńskim Domu Kultury jako instruktor teatralny, twórca i reżyser teatrów: Krasnal, Maska, Robotniczy. Organizuje konkursy recytatorskie, przeglądy i festiwale teatralne. Jest twórcą m. in. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych, festiwalu teatrów dziecięcych "Puchar Uśmiechu" oraz młodzieżowych "Inny". Założył i z sukcesami prowadzi teatrzyk dziecięcy "miNiaTuRa" i młodzieżowy teatr "itd...". Jego pasją jest również malarstwo.

Henryk Wichniewicz jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody prezydenta Krosna dla twórców i animatorów kultury w 2005 roku oraz nagrody w kategorii instruktor roku, przyznanej przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie w 2003 roku.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)