Maciej pracuje w Warszawie, Kuba studiuje w Krakowie, a Kamila we Wrocławiu. W sumie jest ich kilkanaście osób. Większość z nich łączy kilka elementów. Po pierwsze - pochodzą z Krosna i tu zaczynali swoją działalność artystyczną. Po drugie – obecnie studiują kierunki związane z kulturą lub pracują w tej branży. Po trzecie – mają ogromny sentyment do rodzinnego miasta.
- Właśnie dlatego teraz wracamy i chcemy odwdzięczyć się miastu za możliwość rozwoju i zaszczepienia w nas pasji – mówi Miłosz Brzana, najmłodszy uczestnik projektu „Świąteczne powroty”. Obecnie jest w klasie maturalnej, ale już w wieku 13 lat, dzięki uprzejmości RCKP, mógł przeprowadzać wywiady z aktorami występującymi na Spotkaniach Teatralnych. W tym roku odbył staż w wytwórni muzycznej Kayax, należącej do znanej piosenkarki Kayah.
Podobne związki z krośnieńskim domem kultury ma Kamila Bargieł. W RCKP działała już w wieku gimnazjalnym. Była aktorką młodzieżowego Teatru ITD oraz Teatru S.tr.a.c.h., współorganizowała osiem edycji Nocnych Teatraliów Strachy. Ukończyła zarządzanie kulturą i mediami, a studiuje dodatkowo zarządzanie projektami społecznymi.
Z kolei Maciej Leśniak, pomysłodawca świątecznego przedsięwzięcia, jest absolwentem Szkoły Muzycznej, działał w Radzie Młodzieży, współorganizował konkurs muzyczny Muztafa. Obecnie pracuje w Teatrze Fabryka Marzeń jako asystent producentki i realizator techniczny spektakli granych w całej Polsce.
Wszyscy wyjechali z Krosna, aby dalej kształcić się w dziedzinach muzyki, teatru czy organizacji wydarzeń. - Zawsze jednak z wielką radością wracamy do rodzinnego miasta. Dlatego, chcielibyśmy podarować mieszkańcom Krosna swego rodzaju noworoczny prezent w postaci widowiska audiowizualnego. To nasze świadectwo przywiązania do miejsca, w którym dorastaliśmy.
Będzie to koncert „Świąteczne powroty - kolędy i pastorałki w aranżacjach młodych krośnieńskich muzyków”, który odbędzie się 12 stycznia 2019 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie - miejscu, z którym każdy z organizatorów wiąże początki swojej artystycznej działalności.
Dlaczego akurat teraz? - Na co dzień dzieli nas setki kilometrów. Święta to czas, kiedy wracamy do domów. To zarazem okazja do spotkań i nadrobienia zaległości w relacjach – mówią organizatorzy. Nie było im łatwo przygotować to przedsięwzięcie. Kontaktowali się głównie telefonicznie i przez Facebooka, a dopiero tuż przed świętami udało im się odbyć próby (w tym miejscu dziękują dyrekcji Szkoły Muzycznej za udostępnienie sali).
Zobacz zapowiedź koncertu:
- Chcemy zagrać nie tylko instrumentami, ale też światłem i wizualizacjami. To, co wyróżnia nasz koncert, to przede wszystkim alternatywne, młodzieżowe i odważne spojrzenie Macieja Leśniaka na tę muzykę. Ciężko jest zaszufladkować te aranżacje i określić ich jednoznaczny styl. Jedno jest pewne, podczas koncertu zapewnimy publiczności wachlarz emocji, które mamy nadzieję na długo pozostaną w pamięci i sercach słuchaczy – zaprasza Miłosz Brzana.
Bilety na koncert w cenie 20 zł (normalny) i 15 zł (z Kartą Mieszkańca) do nabycia wyłącznie w kasie RCKP (ul. Kolejowa 1).
Portal jest patronem medialnym wydarzenia.
W Krośnie jest wielu bardzo zdolnych ludzi - i bardzo dobrze, ze chcą występować i że w RCKP mają taką mozliwość. Warto ich bardziej promować, bo nie wszędzie są plakaty i wiadomości pozostają czasem tylko wśród rodziny i znajomych - a szkoda.
A poza tym przydałaby się letnia scena dla takich osób. Np muszla koncertowa w parku (najlepiej nowym, nad Wisokiem, z widokiem na starówkę), gdzie mogliby występować np uczniowie szkoły muzycznej, zespoły młodzieżowe, orkiestry dęte czy nawet dzieci z przedszkola. Promocja dla nich, a jednocześnie rozrywka dla mieszkańców.
Młodzi ludzie są, tylko nikt ich nie wyciąga na takie koncertowanie w Krośnie bo najnormalniej w świecie nie ma kto tego zrobić żadnej reklamy ukazania iż na takich młodych muzyków czekamy. Zrobić raz na kwartał koncert o danym temacie w różnych miejscach . Może być i nawet w kościele :)
Panie prezydencie,
czas na "młodą" kulture w naszym mieście.
To świadczy też o tym, że młodzież chce być nadal częścią tego miasta. Wspólny projekt wdzięczności pokazuje innym mieszkańcom miasta, że potrzeba chęci, jednego celu, wytrwałości, serca włożonego w pracę i sensu współdziałania. W czymkolwiek chcą wyrazić swoje uczucia, to jest dobre, konstruktywne, ma moc spełnienia.