W ciągu najbliższych dni nowoodkryta kometa Ikeya-Zhang osiągnie największą jasność. Astronomowie określają jasność komety w jednostkach zwanych magnitudo, w tym przypadku kometa będzie miała 4,5 magnitudo. Jeśli dopisze pogoda, kometę w raz z jej "warkoczem" będzie można podziwiać również w Krośnie.
Co to za kometa?
Kometa ta została odkryta 1 lutego tego roku przez dwóch Japończyków niezależnie: Ikeya i Zhang. Ikeya odkrył ją za pomocą teleskopu z 25-centymetrowym reflektorem*, a Zhang miał reflektor 20-centymetrowy. Kometę zaobserwowali na niebie w Japonii oczywiście. Fachowa nazwa komety to C/2002 C1, ale zwykle nazwa pochodzi od odkrywcy - w tym przypadku Ikeya-Zhang.
Kiedy kometa będzie widoczna?
Obserwację trzeba zacząć zaraz jak się ściemni. Kometa powinna być widoczna nad zachodnim horyzontem. To zależy jednak dużo od pogody.
Czy kometa faktycznie będzie widoczna "gołym" okiem?
Wątpię w to, żeby "gołym" okiem można było ją zobaczyć. Ale wystarczy zwykła lornetka. Jasność komety jest na tyle duża, że przez lornetkę będzie ją można zobaczyć. Najważniejsze, żeby wiedzieć gdzie patrzyć.
Jacek Adamik - miłośnik astronomii już od 14 lat, posiada 12,5-centymetrowy teleskop (reflektor Newtona), mieszka w Zręcinie.
* Reflektor (teleskop Newtona) - skonstruowany przez znamienitego angielskiego fizyka Izaaka Newtona w latach 60. XVII w. teleskop zwierciadlany. Zamiast soczewek użył on w celu skupienia promieni świetlnych wklęsłych luster.
Wiadomość o komecie przesłał nam przez Gorącą Linię nasz Czytelnik Johny No Name. Dziękujemy.