Wśród wielu propozycji rozważanych jeszcze w minionym roku szkolnym, imię "Polskich Olimpijczyków" zyskało najwięcej zwolenników wśród uczniów i rodziców. Ponad dwa miesiące temu (30.03) Rada Miasta podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie.
- O takim wyborze zadecydowały wartości jakie niosą idee olimpijskie - powiedział podczas uroczystości Robert Guzik dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnym.
- Przyjaźń, szlachetna rywalizacja, wytrwałe dążenie do celu, kontynuowanie tradycji przodków będą na stałe ważnymi elementami wychowania. Czysta sportowa walka, uczciwa rywalizacja, postępowanie zgodnie z zasadami "fair play", satysfakcja którą daje nie tylko zwycięstwo, ale również sposób w jaki się walczyło, umiejętność ponoszenia porażki, przekonanie o panowaniu nad sobą, o władzy nad swoimi odruchami. Już od początku istnienia szkoły nauczyciele i dyrekcja starają się wprowadzić w życie te zasady. Od dziś odwołując się do patrona naszej szkoły będzie nam łatwiej je realizować - dodał dyrektor.
Jako honorowi goście na uroczystość przybyli olimpijczycy: Paweł Zygmunt oraz Jan Such.
Jan Such urodził się w Jedliczu - to polski siatkarz i trener siatkarski. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich Monachium 1972, gdzie polska drużyna zajęła 9 miejsce. Startował także w Mistrzostwach Świata w Sofii w 1970 (5. miejsce) i w Mistrzostwach Europy w Mediolanie w 1971 (6. miejsce). W barwach Resovii Rzeszów czterokrotnie zdobywał Mistrzostwo Polski. Obecnie trener Asseco Resoviia Rzeszów.
Paweł Zygmunt - urodzony w Krośnie - łyżwiarz szybki. Czterokrotny olimpijczyk (Lillehammer 1994, Nagano 1998, Salt Lake City 2002, Turyn 2006), 40-krotny Mistrz Polski, Wicemistrz Europy, brązowy medalista Mistrzostw Świata. Jest także rekordzistą Polski oraz członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W roku 2006 zakończył karierę zawodową.
- Polscy olimpijczycy swoimi występami na igrzyskach olimpijskich, na wszystkich arenach sportowych świata, wielokrotnie dawali wyraz swojego patriotyzmu oraz tego, że są osobami prawymi, których łączy idea olimpizmu, walki fair play, zwycięstwa i pokoju - powiedział Paweł Zygmunt (na zdjęciu obok). - Mam nadzieję, że z tej szkoły oraz z całego Krosna i Podkarpacia będziemy mieli wielu wspaniałych olimpijczyków, którzy będą nas reprezentować na arenach międzynarodowych - dodał.
Szkoła gościła niedawno (25.05) także inną mistrzynię olimpijską - Otylię Jędrzejczak i jej trenera Pawła Słomińskiego. - To oni uczą nas, że marzenia się spełniają, potrzebny jest jednak do tego wysiłek, cierpliwy trening oraz upór w dążeniu do celu. Teraz będą dla nas wzorem w naszych dążeniach i poczynaniach - powiedział Robert Guzik.
Paweł Zygmunt w imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz wszystkich polskich olimpijczyków, przekazał na ręce dyrektora szkoły flagę olimpijską będącą symbolem pokoju i czystej walki.
Imię "Polskich Olimpijczyków" to jednak nie jedyne imię tej szkoły. W pierwszych latach swojego istnienia szkoła nosiła bowiem imię Władysława Gomułki - krośnianina urodzonego w 1905 roku, I sekretarza KC PZPR. Czasy te pamięta pierwszy dyrektor szkoły Tadeusz Alibożek. - 10 września 1982 roku otwieraliśmy tą szkołę z udziałem władz centralnych - administracyjnych i partyjnych. Takie były wtedy czasy. Rok później jakby poza nami, nie mniej jednak przy udziale Rady Pedagogicznej, zapadła decyzja by szkole nadać imię. Na owe czasy była to osoba, która miała pewne cechy, które można było naśladować. Osoba z Krosna, na bardzo wysokim w tym czasie stanowisku.
- Nie wpływało to korzystnie na cały proces oddziaływań wychowawczych i proces edukacyjny - powiedział Bronisław Baran, dyrektor szkoły w latach 1988-2002, zastępca prezydenta miasta. - Pierwszą decyzję, jaką podjąłem jako dyrektor szkoły, to było właśnie odejście od imienia Władysława Gomułki i przywrócenie szkole statusu Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14. Dlatego dzisiaj bardzo się cieszę, że szkoła powróciła do swoich faktycznych ideałów opartych na wartościach olimpijskich - dodał.
Od nowego roku szkolnego w podstawówce i gimnazjum planowane jest utworzenie klas sportowych: pływackiej, piłkarskiej i siatkarskiej. Być może uczniowie tych szkół będą się wyróżniać wśród innej młodzieży strojami szkolnymi w kolorach kół olimpijskich: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym.