Kancelaria Prezydenta RP zamówiła szkło z Krosna

Centrum Dziedzictwa Szkła wykonało kilkanaście replik kielichów z XIX w. na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP. Bronisław Komorowski wręczał je będzie m.in. przywódcom innych krajów. Szkło z Krosna ponownie wystąpi w roli prezentu od głowy państwa.
Pomysł odtworzenia szklanych kielichów zrodził się podczas wizyty Bronisława Komorowskiego w Krośnie

- Czas na szkło z Krosna - komentowano w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, gdy osiemnaście szklanych kielichów wykonanych przez krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła dotarło do Warszawy. Kielichy, stanowiące repliki naczyń z XIX wieku, wręczane będą jako upominek od głowy państwa. Trafią zarówno do przywódców innych krajów, jak i szczególnie zasłużonych osób.

Bronisław Komorowski odwiedził Centrum Dziedzictwa Szkła początkiem września 2013 r. i to wówczas narodził się pomysł realizacji kopii szklanych przedmiotów. Do rekonstrukcji wykorzystano wyłącznie zdjęcia dostarczone przez Prezydenta.

Kielichy mają wysokość 22 centymetrów, a na czarach wygrawerowano herb szlachecki oraz napis Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pracownikom CDS udało się precyzyjnie odtworzyć kształt, sposób wykończenia, grawerunek, a nawet odcień szkła.

Kielichy były odtwarzane na podstawie zdjęć

- Prezydent Komorowski był pod ogromnym wrażeniem efektów naszej pracy, zwłaszcza, że bazowaliśmy wyłącznie na zdjęciu. Powiedział, że trafiliśmy w dziesiątkę z odcieniem, a grawerunek to po prostu majstersztyk - relacjonuje Stefan Dziadosz z kierownictwa Centrum, który był odpowiedzialny za wykonanie zlecenia. - Na co dzień realizujemy wiele różnych zamówień, także tych nietypowych, dotyczących rekonstrukcji dawnych przedmiotów szklanych, jednak z tego, które otrzymaliśmy od Kancelarii Prezydenta RP, jesteśmy najbardziej dumni, a to jeszcze nie koniec naszej współpracy - dodaje Dziadosz.

Warto przypomnieć, że szkło z Krosna w przeszłości wielokrotnie trafiało do przywódców państw. W latach 70. i 80. XX w. Krośnieńskie Huty Szkła wykonały komplety m.in. dla królowej brytyjskiej Elżbiety II, króla Hiszpanii Juana Carlosa oraz japońskiego dworu cesarskiego.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)