Jeszcze więcej szkła w Mieście Szkła. Nowe ekspozycje muzealne

W piwnicach kamienicy przy ul. Szczepanika 2 w Krośnie powstaną nowe ekspozycje szkła. Pokazane zostaną tam eksponaty Muzeum Podkarpackiego, które do tej pory nie były dostępne dla mieszkańców i turystów. W planach jest także utworzenie „kącika pamięci” Jana Szczepanika.
Piwnice, w których prezentowane będą zabytkowe wyroby szklane
Damian Krzanowski

Ulica Szczepanika to niedługa uliczka łącząca ul. Sienkiewicza z ul. Ordynacką, tuż przy Rynku. Na rogu ulicy znajduje się kamienica wzniesiona w 1826 roku.

W II połowie XIX w. mieściła się w niej siedziba Starostwa Powiatowego. W dzieciństwie mieszkał tu Jan Szczepanik, wybitny wynalazca zwany "polskim Edisonem". Od 1888 budynek należał do cenionego lekarza miejskiego Dionizego Mazurkiewicza, powstańca z 1863. Jego wnuczka - Maria Nagajowa, zgodnie z wolą swojego ojca Augusta, przekazała w 2001 połowę kamienicy Muzeum Podkarpackiemu.

Kamienica przy ul. Szczepanika. Strzałka wskazuje wejście do nowych piwnic
adrian krzanowski

I to właśnie w piwnicach tej kamienicy Muzeum Podkarpackie planuje stworzyć „magazyny studyjne szkła”. Pomieszczenia te były do tej pory zasypane i zawilgocone. Udało się je odrestaurować i wyposażyć, bo Muzeum pozyskało środki z Ministerstwa Kultury i od władz wojewódzkich. Cała inwestycja kosztowała niemal  850 tys. zł.

Piwnice składają się z kilku niewielkich pomieszczeń, ich powierzchnia wynosi łącznie ok. 125 m2. Teraz stoją tu przeszklone regały i nowoczesne, przesuwane szafy. Pracownicy Muzeum wyjaśniają, że takie wyposażenie zapewni bezpieczne warunki do przechowywania delikatnego, historycznego szkła. Jedno z pomieszczeń pełni też rolę sali multimedialnej, w której będą pokazywane filmy i prezentacje związane z historią szklarstwa.

Przesuwane, przeszklone szafy mają zapewnić bezpieczne przechowywanie delikatnego szkła
damian krzanowski

Przeniesione  tu zostaną szklane zbiory Muzeum Podkarpackiego, które do tej pory przechowywane były w podziemiach dawnego pałacu biskupiego przy ul. Piłsudskiego 16. Zbiory te nie były do tej pory pokazywane w Krośnie: - Tylko niewielka ich próbka znajduje się na wystawie stałej – mówi Krzysztof Gierlach, kustosz Muzeum Podkarpackiego.

Jakie eksponaty szklane będzie można zobaczyć w nowych piwnicach? – Będzie to przede wszystkim szkło artystyczne, w dużej mierze tzw. galanteria szklana. W  większości będą to wyroby krośnieńskie od czasu powstania huty w 1923 do czasów obecnych, ale także innych hut, które funkcjonowały na Podkarpaciu w XX wieku  – mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum. Jego placówka pozyskuje także szkło secesyjne (przełom XIX i XX wieku) oraz starsze - sprzed 200-300 lat.

Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego
damian krzanowski

Pierwsi turyści będą mogli zobaczyć ekspozycję najprawdopodobniej już w kwietniu. Czy nowe miejsce stanie się atrakcją turystyczną? – To ciąg dalszy realizacji strategii „Krosno miasto szkła”. Nie ma tutaj konfliktu interesów z innymi podmiotami. Nie jesteśmy galerią szkła, nasze zbiory są muzealne, przedstawiają wartość historyczną. To miejsce będzie uzupełnieniem szerokiej oferty turystycznej związanej ze szkłem – twierdzi Jan Gancarski.

Dodatkową atrakcją, głównie dla dzieci, ma być tzw. ogródek archeologiczny, który znajduje się obok kamienicy. Będą się tu odbywać zabawy w „młodego archeologa”. – Będziemy pokazywać, jak się prowadzi wykopaliska archeologiczne z wykorzystaniem różnych narzędzi – łopatek, pędzelków itd. Dzieci będą tu odkrywać nie tylko zabytki, ale także szkielety. To ma być fascynujące przeżycie – wyjaśnia dyrektor. Zajęcia te będą skierowane dla grup zorganizowanych.

- Czy nie warto byłoby jednak zapoznać turystów z postacią Jana Szczepanika, wynalazcy, który spędził w tej kamienicy swoją młodość? - pytamy dyrektora. - Na froncie budynku znajduje się już tablica pamiątkowa. Janem Szczepanikiem interesuje się głównie Tarnów, gdzie spędził większość życia i tam działał. Jak najbardziej, zrobimy kącik o nim, bo mamy kilka drobnych rzeczy. To w końcu znana postać w Polsce - przyznaje.

Tablica na froncie budynku upamiętniająca Jana Szczepanika
adrian krzanowski

To nie koniec planów inwestycyjnych Muzeum Podkarpackiego. Dwa lata temu placówka stała się właścicielem części dawnego budynku Towarzystwa Zaliczkowego „Zgoda” przy ul. Piłsudskiego, w którym ostatnio mieściła się siedziba Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. To kamienica, która sąsiaduje z Muzeum Podkarpackim. Wkrótce napiszemy więcej o planach związanych z tym budynkiem.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Stefan_N
24.02.2019 21:11

Czy to ożywi wymierające centrum miasta? Pustoszejący rynek w porównaniu z tym z przed  20 lat jet bardziej atrakcyjny kulturowo i turystycznie?

Stefan_N
na forum od listopada 2017
kurnachata
24.02.2019 18:24

Krosno może i po 20 latach utraty województwa jest uboższe finansowo ale za to bardzo atrakcyjne kulturowo, turystycznie eventowo i muzealnie.

kurnachata
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)