Hejnał krośnieński powrócił

Od poniedziałku (21.06) z wieży farnej w Krośnie odtwarzany będzie codziennie w południe hejnał krośnieński. Hejnał z płyty kompaktowej emitowany będzie poprzez głośniki zainstalowane na szczycie wieży. To nowoczesny powrót do tradycji z XVI wieku.
Wieża farna

Jednym z dowodów świetności Krosna w XVI-wiecznej Polsce jest fakt posiadania własnego hejnału. Potwierdzeniem tego faktu jest zachowany dokument z 1575 r. z tekstem przysięgi trębacza Jana de Szadecz. Hejnał grany był co godzinę na cztery strony świata - podobnie jak w Krakowie. Melodia tego hejnału nie zachowała się do dnia dzisiejszego.

W 1971 r., po odnalezieniu w archiwach przez prof. J. Garbacika wspomnianego wyżej tekstu przysięgi, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej podjęło inicjatywę i rozpisało konkurs na nowy hejnał. Wybrano kompozycję Wandy Gładysz, opartą na melodii ludowej. Przez kilkanaście lat melodia hejnału odtwarzana była potem na Rynku krośnieńskim.

- Posiadaliśmy zapis tego hejnału na kasecie magnetofonowej. Oddaliśmy ją do oczyszczenia z szumów i zakłóceń i dzięki temu teraz hejnał zapisany jest w postaci cyfrowej na płycie kompaktowej - mówi Zygmunt Rysz, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta.

Urządzenie, które steruje automatycznie odtwarzaczem, znajduje się na plebani. Przy akceptacji konserwatora zabytków, w górnej części wieży farnej zainstalowano cztery głośniki, każdy skierowany jest w inną stronę świata.

Hejnał odtwarzany będzie codziennie w południe. - Być może częściej - nie wyklucza Piotr Przytocki, Prezydent Krosna.

Próby odtworzenia hejnału przeprowadzone w ubiegłym tygodniu przebiegły pomyślnie. Hejnał słyszany był bardzo dokładnie w dość odległych okolicach Krosna. Oficjalna "premiera" hejnału odbyła się w niedzielę (20.06) podczas Wielokulturowego Festiwalu Galicja.

Posłuchaj hejnału z pliku MP3 - hejnał.mp3 (55 kb)

W artykule wykorzystano materiały z oficjalnej strony miasta

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)