Fryzury na ten jedyny dzień. Pukle i loki

Ślubne szaleństwo było hasłem przewodnim wojewódzkiego konkursu na najlepszego ucznia w zawodzie fryzjer (20.04). W czołówce nie zabrakło przedstawicielek krośnieńskiej "Bursy", wygrała Magdalena Nowak.

Turniej odbył się we wtorek (20.04) w auli Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Do walki w konkursie na najlepszego ucznia stanęło 9 uczestników z Sanoka, Jasła, Rzeszowa i Krosna. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie reprezentowały trzy uczennice: Magdalena Nowak, Edyta Murdzek i Monika Prajsnar.

- To osoby najlepsze, wyłonione na etapie szkolnym. Muszą mieć jednocześnie wiedzę i umiejętności praktyczne - mówi Danuta Gnat, nauczyciel zajęć praktycznych w ZSP 2.

Wśród uczestników turnieju znalazł się jeden chłopiec. Tym rodzynkiem był uczeń Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku. - Chłopcy to takie brylanciki we fryzjerstwie. Jest ich niewielu, ale jeśli już zdecydują się na ten zawód, to są doskonali, zresztą jak kucharze czy cukiernicy - ocenia Marta Matelowska, kierownik biura Cechu Rzemiosł Różnych.

Konkurs po raz pierwszy odbył się w Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. - Mamy odpowiednie warunki, co roku odbywają się tu egzaminy czeladnicze w zawodzie fryzjer - podkreśla Marta Matelowska 

Konkurs składał się z części teoretycznej oraz praktycznej. Na pisemnym teście młodzi adepci fryzjerstwa musieli wykazać się wiedzą z przedmiotów zawodowych; stylizacji, higieny, technologii oraz materiałów fryzjerskich. Druga, trwająca 3 godziny, część odbywała się pod hasłem "ślubne szaleństwo". Od innych konkursów ten wyróżniał się tym, że uczestnicy swoje fryzury wykonywali na modelkach, a nie - jak to zwykle bywa - na główkach treningowych.

- To nie jest to samo, tu trzeba zadbać o całość, łącznie z doborem fryzury do urody modelki, kształtu twarzy - mówi Barbara Kozdraś, kierownik szkolenia praktycznego w ZSP 2. Jury pod uwagę brało ponadto: styl pracy, bezpieczeństwo i higienę, artyzm i formę prezentacji fryzury.

Pierwsze miejsce zajęła uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 - Magdalena Nowak. - Fryzura została wykonana z włosów prostych i kręconych, doczepione są warkocze. Jest nieco szalona, ale została zachowana estetyka i elegancja, gdyż uważam, że w tym najważniejszym dniu każda z nas powinna wyglądać pięknie, przykuwać wzrok każdego, a zwłaszcza pana młodego. Całość komponuje się ze sobą, zachowane zostały proporcje - opisuje. - Nie każdej osobie będzie pasowała taka fryzura, musi odzwierciedlać urodę, styl i wdzięk modelki - dodaje.

Zwyciężczyni konkursu Magdalena Nowak z fryzjerstwem wiąże swoją przyszłość

Na drugiej pozycji uplasowała się przedstawicielka Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku - Paulina Kozimor. Tuż za nią, na trzecim miejscu, znalazła się Monika Prajsnar, również z krośnieńskiej "Bursy". - Fryzura składa się z pukli, jest też przeplatanka z pasm wyciągniętych na prostownicy oraz ręcznie wykonana ozdoba - prezentuje.

Ślubna fryzura w wykonaniu Moniki Prajsnar - 3. miejsce

Przy okazji turnieju można zasięgnąć wiedzy, jakie obecnie obowiązują trendy we fryzjerstwie ślubnym. - Królują loki. Upięcia, typowe koczki wyszły już z mody, chociaż jeszcze się zdarzają - mówi Monika.

Organizatorzy konkursu: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie nie wyobrażają sobie, aby konkurs zniknął z kalendarza wydarzeń. - Upominają się o niego sami uczniowie. Chcą brać w nim udział, bo to okazja do wybicia się, pokazania. To pierwszy krok do przyszłości zawodowej - podkreśla Barbara Kozdraś.

Marta Matelowska - kierownik biura Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 jest w Krośnie jedyną szkołą, gdzie mogą kształcić się przyszli fryzjerzy. Co roku mury szkoły opuszcza ich około 70. - Wielu z nich pracuje w tym zawodzie, otwiera własne salony, ma własną klientelę - oceniają nauczyciele. W Krośnie działa ponad sto salonów fryzjerskich.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)