Egzaminy, osiągnięcia. Teraz letni wypoczynek

Krośnieńscy uczniowie kończący w tym roku szkoły podstawowe i gimnazja mogą się czuć usatysfakcjonowani. Testy sprawdzające ich wiedzę, choć trudne, napisali lepiej niż ich rówieśnicy w całym województwie, ale też innych częściach Polski. Najlepsi uczniowie dostali nagrody prezydenta.
230 uczniów otrzymało od władz miasta nagrody i gratulacje za wyniki osiągnięte w tym roku szkolnym. Spotkanie miało miejsce w RCKP (23.06)

Już od kilku lat pod względem poziomu edukacji Krosno na tle regionu i województwa, a nawet Polski, wypada świetnie. Nasi uczniowie znów zdobyli najwyższe średnie z wyników egzaminu po szóstej klasie, jak i testu gimnazjalnego.

Już po raz dziewiąty uczniowie szkół podstawowych w całym kraju pisali sprawdzian badający efekty sześcioletniej edukacji. Odbył się 8 kwietnia, miał ocenić w jakim stopniu szóstoklasiści opanowali czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Maksymalnie można było uzyskać 40 punków. Średni wynik krajowy uzyskany przez szóstoklasistów to 24,56 pkt.

Tradycyjnie, nieco lepiej ze sprawdzianem poradzili sobie uczniowie na terenie działania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, czyli trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego - średnio zdobyli 25,14 pkt. Znacznie wyższą średnią, bo 27,71 pkt osiągnęło Krosno. To efekt lepszy niż w Rzeszowie (27, 30 pkt). Gorzej wypadła też średnia ocena całego powiatu krośnieńskiego (24,87 pkt).

W Krośnie sprawdzian uczniów klas szóstych odbył się w 12 szkołach. Najwyższy wynik szkoły to 30,66 punktów. Uzyskała go Szkoła Podstawowa Nr 3. Jedna szkoła napisała test poniżej średnich wyników szkół województwa - osiągnęła tylko 24,72 punktów.

- Do tego sprawdzianu uczeń musi przystąpić, ale on nie ma znaczenia w przyjęciu do gimnazjum - mówi Bronisław Baran. To dlatego dzieci nie przykładają się do niego zbyt mocno. Tym bardziej cieszy więc dobry wynik uczniów z Krosna.

Krosno dobrze wypadło również na egzaminie gimnazjalnym. Średnia krajowa wynosi 84,12 pkt, a Krosna aż 97,8 pkt. To znów wynik wyższy niż na całym Podkarpaciu (84,94), ale też w samym Rzeszowie (93,03).

Dobrze wypadliśmy we wszystkich trzech częściach, nawet w tej uznanej przez uczniów za najtrudniejszą, czyli matematyczno-przyrodniczej. Statystyczny wynik gimnazjalisty z Krosna to 28,01 pkt, Rzeszowa - 26,64 pkt, całego Podkarpacia - 24,28 pkt. W części humanistycznej nasi uczniowie osiągnęli wynik na poziomie 35,14 pkt, podczas gdy ich rówieśnicy ze stolicy województwa - 31,98 pkt.

W trzeciej części egzaminu - językowej Krosno dotychczas wypadało gorzej. W tym roku gimnazjaliści mają się już czym pochwalić. Średnio zdobyli 34,65 pkt. To o ponad 5 pkt więcej niż statystyczne dziecko z Podkarpacia.

- Jakość kształcenia w Krośnie, w zmieniających się realiach, wymogach programowych, jest utrzymana na bardzo wysokim poziomie. Nigdy nie mieliśmy kompleksów, wyniki tych sprawdzianów nie są najważniejsze, ale są odzwierciedleniem dobrego kierunku, który wytyczyła strategia rozwoju oświaty krośnieńskiej - komentuje Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta.

Uczniowie krośnieńskich szkół mają coraz lepsze wyniki w nauce, co widać na egzaminach zewnętrznych, ale mają też znacznie więcej osiągnięć. To na ich podstawie przyznawane są nagrody prezydenta Krosna. Uroczystość ich wręczenia miała miejsce w środę (23.06) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

W tym roku w sumie nagrodzono 229 uczniów. Wybrano ich spośród grona ponad 600 osób. Przyznano nagrody indywidualne i grupowe, w nauce, ale też artystyczne i sportowe.

Bartosz Gierlach - Uczeń Roku 2010

Po raz pierwszy w tym roku wręczono jeszcze nagrody Primus Inter Pares (łac. "pierwszy wśród równych sobie"). Otrzymały ją osoby z wybitnymi osiągnięciami na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Spośród nich wybrano Ucznia Roku - został nim Bartosz Gierlach, absolwent I LO im. Mikołaja Kopernika - laureat I miejsca na Olimpiadzie Geograficznej i II miejsca na Olimpiadzie Nautologicznej, wielokrotnie wyróżniany już nagrodą władz miasta. Za swoje osiągnięcia olimpijskie w ubiegłym roku został zaproszony do wzięcia udziału w ekspedycji polarnej na Szpicbergenie.

- Uczeń Roku to człowiek wybitny, łączy wiele pasji. To najlepszy wśród najlepszych. Myślę, że będzie w czołówce studentów AGH w Krakowie - słysząc o planach edukacyjnych Bartosza Gierlacha, mówił prezydent miasta Piotr Przytocki. Bartek otrzymał statuetkę Mądrej Krośnieńskiej Sowy.

Nagrodzeni uczniowie otrzymali bony książkowe, karnety, które upoważniają do nieodpłatnego zwiedzania krośnieńskich muzeów i wystaw artystycznych, bilety specjalne na baseny, do artKina i na imprezy organizowane przez RCKP. Drużyny i zespoły otrzymały talony pieniężne. Wartość przyznanych nagród przekracza 40 tys. zł.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)