Dynie, ozdobne trawy, nowe nasadzenia. Krosno zmienia swój wygląd

Od sierpnia utrzymaniem i pielęgnacją kwiatów w Krośnie zajmuje się nowa firma. Zmiany w aranżacji miasta są już powoli widoczne. Wybrane miejsca zdobią dynie, zioła i trawy. Niestety padają one często ofiarą wandali.
Krosno powoli zmienia swój wygląd, ale wandale często niszczą pracę osób, którym tę zmianę zawdzięczamy
Anna Twardy

Skradzione dynie i sadzonki, połamane i poucinane kwiaty, butelki i puszki po piwie oraz pety papierosów w kwiatowych donicach to efekt działań miejskich chuliganów. Na problem zwraca uwagę Anna Szyndlar, właścicielka Flower Power, firmy, która wprowadziła zmiany w wyglądzie miasta. - Mamy kilkuetapowy plan rewitalizacji i są już pierwsze efekty estetyzacji. Za 2-3 lata nowy wygląd miasta będzie widoczny w całej okazałości. O ile znikną popełniane bezmyślnie, a może z premedytacją akty wandalizmu – uczula. Flower Power jak na razie wprowadziła stałe nasadzenia.

Odnowiony wygląd miejskich kwietników przypadł do gustu mieszkańcom. - Nie tylko ja zwróciłam uwagę na prześliczne aranżacje miejskich klombów – pisze do nas pani Magda. - Mieszkam w Krośnie od kilku lat i nigdy nie było tak lekko, romantycznie, ekologicznie. Zastanawiam się, kto nadał naszemu miastu takie nowe, florystyczne oblicze.

Skrzyżowanie ulicy Legionów z Wisłoczą
DAMIAN KRZANOWSKI

Co się zmieniło

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

Przy RCKP dostawiono donice, które wcześniej stały między ławkami koło pobliskiego parkingu. Zasadzono w nich ozdobne trawy i zioła, w tym pachnącą kalamintę. W donicach pojawiły się też dynie, które zobaczymy również na wysepce koło RCKP wraz z chryzantemami.

Stary cmentarz

Spotkamy tutaj wysokie trawy, np. miskant Memory i hibiskusy bylinowe. Późną jesienią zostaną dosadzone cebulki kwiatowe. Na zimę trawy zostaną powiązane w chochoły.

Ogród Jordanowski

Rośliny sezonowe w ogrodzie zostaną wymienione na stałe nasadzenia, które będą wymagały pielęgnacji. Na wiosnę zakwitną rododendrony i azalie. Gdy one przekwitną, pojawią się róże, funkie, hortensje i trawy. Nie zabraknie też dyni.

Ogród Jordanowski
ANNA TWARDy

Pomnik Portiusa

Przy pomniku Roberta Wojciecha Portiusa zostały nasadzone nie tylko zioła używane w lecznictwie, ale również pachnące róże. Pojawił się też trejaż (budowla ogrodowa) pod winogrona. Zamontowane zostaną również tabliczki z opisami poszczególnych ziół. To miejsce po zmianie może pełnić funkcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży podobnie jak ogrody sensoryczne (ogrody z roślinami stymulującymi zapach, dotyk, dźwięk i smak).

W pobliżu pomnika Portiusa
Anna Twardy

Rynek

Jego kwiatowa aranżacja w dalszym ciągu będzie zmienna. Obecnie spotkamy tam petunie, surfinie i rozplenice Rubrum (roślina, która nie zimuje).

Nasadzenia w kwietnikach na krośnieńskim Rynku jako jedyne pozostaną zmienne
Damian KrzAnowski

Urząd Stanu Cywilnego

Częściowo wykonano skarpę. Ułożono na niej rozchodnika, który wcześniej był przy pomniku Portiusa. Na skarpie pojawiły się schody z kamiennych kostek, które ułatwiają zejście i pielęgnację roślin. Są tam również dynie.

Rondo na ul. Okrzei

Wczesną wiosną na rondzie pojawią się szafirki. Niebieskimi kwiatami zachwyci brunnera, która później zawiąże ogromne, omszone liście.

Rondo na ul. Okrzei
DAMIAN KRZANOWSKI

Plac Konstytucji 3 Maja

Na placu w donicach pojawiły się stałe, posegregowane nasadzenia. Koło kościoła oo. kapucynów w donicach zobaczymy perowskie, ostnice i białą lawendę. Donice o takim składzie są w pobliżu Społem, z wyjątkiem lawendy, która tam jest fioletowa. W donicach w pobliżu sądu zamiast lawendy zasadzono ożankę. Wszystkie te kwiaty są miododajne i zostały nasadzone z myślą o pszczołach. Wyjątkiem jest ostnica, która ma nadać lekkości tym kompozycjom.

Donice na placu Konstytucji 3 Maja
Anna Twardy

Plac Monte Cassino

W otoczeniu ozdobnych traw, pojawiły się dynie. Pod wierzbą wymieniono nasadzenia. Pojawiła się trawa o nazwie Hakonechloa. W pobliżu fontanny zasadzono chryzantemy oraz rabatę stałą: wrzosy, ostnice i astry.

W pobliżu placu Monte Cassino
Anna Twardy

Otoczenie pomnika Jana Pawła II

Zmieniono ph gleby na tym terenie poprzez wapnowanie. Kora, która wyściela ten teren, jest ponownie wykorzystywana i przenoszona do donic, na skarpę przy Urzędzie Stanu Cywilnego i na placu Monte Cassino. Na wprost cmentarza komunalnego od strony obwodnicy pojawiło się lawendowisko, czyli lawendowe rabaty. Roślina została posadzona w trzech równych pasach, żeby później wśród kwiatów można było robić sesje fotograficzne. W przyszłym roku będą tam piękne, fioletowe łany. Przy samym pomniku zasadzono gaury – kwiaty w kształcie motyli. Już niedługo pojawią się też chryzantemy, a wczesną wiosną żonkile.

W otoczeniu pomnika Jana Pawła II pojawiły się, na razie jeszcze niewielkie, skupiska lawendy
DAMIAN KRZANOWSKI
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person mscgs24
09.10.2019 22:20

Wszystko jest bardzo ładnie zaaranżowane, odmienia paskudne zieleńce sadzone przez MPGK.

Żeby jeszcze urzędnicy poszli po rozum do tych swoich pustych "dyń" i nakazali ODBETONOWAĆ Rynek, to by było coś.

Choć z drugiej strony, jak beton może pozbyć się betonu...?

person
mscgs24
na forum od listopada 2017
star
person mieszkro
09.10.2019 21:58

Kawał dobrej roboty !!! Pomocnik co dynie roznosił też spisał się na medal ;)

person
mieszkro
na forum od lipca 2019
person krzys16
09.10.2019 21:20

Mam pomysł, aby ogłosić np. dwa razy do roku, najlepiej późną jesienią i wczesną wiosną sprzątanie naszego miasta. Każdy kto żyw niech śmieci zbiera i wrzuca do przygotowanego przez MPGiK kontenera. Nasze miasto wnet wypięknieje i nasze buzie roześmieje. I Ci co do nas przyjadą nadziwić się nie będą mogli, jakich porządnych miaszkańców posiada to miasto Krosno ! Jeśli będziemy liczyć , że ktoś to zrobi za nas, to utoniemy pod śmieciami i nie pomoże nam nawet wielki Boże !

person
krzys16
na forum od listopada 2017
person krzys16
09.10.2019 21:11

Super ! Każdy z nas powinien dbać o wygląd naszego miasta, aby żyło nam się milej. Trzeba tylko pomyśleć jeszcze o uprzątnięciu zalegających śmieci przy drogach, skwerach i innych miejscach np. ulica Chopina na szkolnej skarpie, aż roi się od butelek plastików itp. Najlepiej, aby zajęła się tym firma MPGiK, czy tak trudno zatrudnić kilka osób, aby wiosną i jesienią posprzątać nasze miasto. W czystym, zadbanym mieście żyło by nam się milej, nie prawdaż ??

person
krzys16
na forum od listopada 2017
person atenik
09.10.2019 20:42

Rabata, na rondzie obok parku na Zawodziu - fantastyczny powrót do bylin !!! Hortensje, trawy, jeżówki a nade wszystko gaura i werbena patagońska !Brawo za pomysł, aranżację. Dziękujemy :)

person
atenik
na forum od marca 2019
person ulkab
09.10.2019 20:38

Piękne są te rabaty :) Gratuluję i czekam z niecierpliwością aż zakwitną wiosenne kompozycje!

person
ulkab
na forum od listopada 2017
person _mario_
09.10.2019 20:18

Rewelacja.... bardzo ładny wystrój..... debilnych wandali, niszczących te piękne aranżacje wyłapywać z monitoringu miejskiego i dokładnie karać.....

person
_mario_
na forum od listopada 2017
person panSebastian
09.10.2019 19:23

Przecudowne, uwielbiam te kompozycje skwerów i donic, wielkie brawa za pomysł i wyczucie!

person
panSebastian
na forum od listopada 2017
star
person zebra
09.10.2019 18:32

Kurnachata oczywiście, że za to zapłacił podatnik i bardzo dobrze, bo to są dobrze wydane pieniądze.

Wielu moich znajomych zwróciło uwagę, że mamy ładnie w mieście. Odwiedził mnie znajomy Holender i nie było mi wstyd pokazywać Krosna - mojego/ naszego domu.

Najbardziej podoba mi się rabata koło parku Zawodzie z roślinami do tej pory rzadko stosowanymi.

person
zebra
na forum od lipca 2019
person chriskelly
09.10.2019 16:54

Super pomysł z dyniami i klombami. Szkoda tylko, że niektórym to przeszkadza.

person
chriskelly
na forum od listopada 2017
person tedi1907
09.10.2019 16:48

Idąc kiedyś przez Krosno pomyślałem "wypiękniało moje miasto" nie wiedząc dlaczego!!Gratuluję włodarzom miasta trafnego wyboru a firmie świetnych pomysłów. Brawo Wy!!!!

person
tedi1907
na forum od listopada 2017
person kkoza
09.10.2019 16:41

Pomysł z dyniami - 10/10!

A czy wiadomo coś może na temat rewitalizacji parku przy Piastowskiej? Były zapowiedzi, miasto wydzierżawiło teren, a jedyne co tam ma się dobrze to żule.

person
kkoza
na forum od listopada 2017
star
person loginka1
09.10.2019 15:27

O, jaka miła odmiana od tematów politycznych! Piękne są te botaniczne pomysły, miło się spaceruje, odpoczywa w takich miejscach. Udany pomysł. Kwiaty, klomby, kompozycje są naprawdę niebanalne, estetycne i przyciągają wzrok. Brawo! Udanie zagospodarowane pieniądze podatnika, tym razem.

person
loginka1
na forum od listopada 2017
person hal
09.10.2019 15:11

Bardzo fajnie to wszystko wygląda, miło się na to spogląda. O te resztki zieleni w mieście należy dbać. Szkoda, że Park Jordanowski niedługo już przestanie tak sympatycznie wyglądać, chyba, że za atrakcję uznamy tą nową drogę, która ma przebiegać przez park. Z tego co słyszałem, ten mało sensowny pomysł staje się rzeczywistością. :(

person
hal
na forum od listopada 2017
person Gafa
09.10.2019 14:43

Pięknie to wszystko wyglada i wreszcie znalazł się ktoś, kto ma pojęcie o pięknie, estetyce i wsadził w te donice coś co bedzie ozdabiało, a nie usychało..............

Kilka , może już kilkanaście lat temu na tym portalu walczyliśmy o resztki zieleni w Rynku, to "znawcy z bożej łaski" twierdzili, że drzewka w donicach będą rosły ,,,,,,,i co miasto wyrzuciło kasę, a drzewkom w tym betonie brakowało wszystkiego potrzebnego do życia i się zbuntowały, zwyczajnie wyschły, bo tylko wielbłąd wytrzymuje goraco i brak wilgoci..............

Brawo pani Aniu, za kompozycje, za skwerki i to coś............... :)

person
Gafa
na forum od listopada 2017
star
person kiniaes
09.10.2019 13:43

Dynie na rondach są piękne !!

person
kiniaes
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (20) forward