W ramach realizacji projektu, miasta, wchodzące w skład Podkarpackiego Trójmiasta, organizowały konferencje, na których omawiano możliwe formy współpracy. - Najważniejsze jest wzajemne poznanie, żeby móc wypracować działania, które przysporzą wszystkim partnerom wielu korzyści w każdej dziedzinie życia. Można dyskutować o jakim przedsięwzięciu myślimy najpierw, o jakim później, a do czego się nie bierzemy - powiedział Piotr Przytocki podczas ostatniej takiej konferencja, która miała miejsce w Krośnie (22-25.10).
Tematem konferencji była kultura jako stymulator rozwoju regionu. Wzięli w niej udział włodarze miast wchodzących w skład trójmiasta, goście z Ukrainy, a także przedstawiciele instytucji kultury. - Jedną z działalności Krośnieńskiego Domu Kultury jest poszukiwanie partnerów do organizacji różnych przedsięwzięć. Z takiego poszukiwania zrodził się pomysł organizacji konferencji "Podkarpackie Trójmiasto". Można na niej wspólnie przedyskutować trudności, z którymi na co dzień się borykamy, możliwości ich rozwiązywania. To również okazja do omówienia możliwości wspólnego występowania tych trzech miast na arenie krajowej i światowej - mówiła Dorota Cząstka, dyrektor KDK, przedstawiając przybyłym gościom budowane właśnie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.
- Przyjeżdżając w tą cześć kraju, euroregionu czy wschodniej części Unii Europejskiej, nie warto przyjeżdżać na jeden dzień. Trzeba zostać bodaj na weekend i w ciągu tych trzech dni zobaczyć właśnie nasze trójmiasto - zachęcał burmistrz Sanoka, Wojciech Blecharczyk.
- Mamy wiele wspaniałych zabytków historii, które są warte pokazania, ale nikt nie będzie chciał przyjechać tylko do jednego miasta, tylko będzie chciał mieć ofertę wieloraką. Te trzy miasta mają taką ofertę w każdej dziedzinie - od turystyki, aż po kulturę - kontynuował prezydent Krosna.
- Ciekawą formą kultury w Jaśle jest miejsko-kolejowa orkiestra dęta. Wzbudziła ona duże uznanie i zachwyt Roberta Makłowicza, który gościł ostatnio w naszym mieście, gdzie przygotowywany był kolejny program kulinarny. Moglibyśmy państwu zaoferować występy naszej orkiestry, która znakomicie wpisuje się w organizację naszych imprez patriotycznych czy środowiskowych - mówiła burmistrz Jasła, Maria Kurowska.
Głowna idea tworzenia Podkarpackiego Trójmiasta polega na promocji miast wchodzących w jego skład, a także na zacieśnianiu między nimi współpracy przy realizacji kolejnych wspólnych unijnych projektów. - Możemy realizować wspólne pomysły i być bardziej skuteczni w pozyskiwaniu na nie pieniędzy - twierdzi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Projekty realizowane przez kilka podmiotów mają bowiem znacznie większe szanse na dofinansowanie ze środków unijnych, niż te realizowane w pojedynkę.
Zdaniem Norberta Tomkiewicza, dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Podkarpackie Trójmiasto to bardzo cenna inicjatywa. - Unia Europejska chętnie wspiera takie projekty, ponieważ ich wartość dodana jest większa - mówił.