Covidowy armagedon. Omikronem zaraża się tysiące osób

Oficjalnie 200 przypadków zakażeń w Krośnie i w powiecie, nieoficjalnie - tysiące. To skutek rozwoju piątej fali pandemii koronawirusa. Tym razem winny jest omikron - niezwykle łatwo zaraźliwy wariant wirusa.
Kilkadziesiąt osób w autach oczekuje na pobranie wymazu na badanie w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w punkcie przy ul. Korczyńskiej
Damian Krzanowski

Oficjalne dane Sanepidu z wtorku (26.01) mówią o prawie 2800 przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. W samym Krośnie to 46, a w powiecie 138 zakażonych osób.

Dzienna liczba zakażeń w województwie podkarpackim w styczniu
infografika: krosno24.pl / dane: sanepid

Ale to tylko przypadki, które zdiagnozowano w wyniku pobrania wymazów w punktach badań Covid-19.  Nieoficjalnie mowa jednak o covidowym armagedonie – znacznie więcej osób przebywa w domu, przechodząc objawy zakażenia koronawirusem, a dokładniej nowej jego mutacji – omikrona.

Najczęstsze objawy, o jakich informują nas Czytelnicy to: podwyższona temperatura, bóle głowy, mięśni i gardła, do tego chrypa.

W wielu firmach brakuje pracowników, w niektórych szkołach już teraz część młodzieży przebywa na kwarantannie. Od czwartku (27.01) klasy od 5 do 8 szkół podstawowych i wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych będą miały zajęcia zdalne. Taka sytuacja potrwa aż do 11 lutego (później zaczynają się ferie, które potrwają do 27.02).

Krótkoterminowa prognoza rozwoju pandemii po 23.01.2022 według MOCOS (MOdelling COronavirus Spread). To międzynarodowy interdyscyplinarny zespół naukowców zajmujący się modelowaniem epidemii COVID-19
mocos

Naukowcy już od dawna ostrzegali przed nowym, bardzo zaraźliwym wariantem koronawirusa. Na blogu Defoliator niepokojące prognozy rozwoju epidemii opartej na omikronie były przedstawione już 15 stycznia br.
facebook.com/defoliator

W punkcie pobierania wymazów przy krośnieńskim szpitalu od kilku dni powstają coraz dłuższe kolejki. Dyrekcja szpitala sugeruje, żeby do badania przyjechać samochodem, bo piesi muszą również stać w kolejce i dlatego narażają się na stanie w zimnie, deszczu i grupach, w których nie jest zachowany dystans.

JAK POWINNO PRZEBIEGAĆ BADANIE NA COVID-19 PRZY SZPITALU:
  • Zatrzymać samochód w określonym miejscu.
  • Przygotować dokumenty.
  • Podjechać na oznaczone stanowisko.
  • Wyłączyć silnik pojazdu.
  • Pozostać w pojeździe, a na znak badającego wejść do pomieszczenia.
  • Umożliwić pobranie wymazu z nosogardzieli.

W praktyce jednak, w punkcie pobierania wymazów powstaje mnóstwo problemów, a czas oczekiwania w kolejce trwa co najmniej 2-3 godziny. Zniecierpliwione czekaniem osoby wysiadają z samochodu i podchodzą pod drzwi. Tam są od razu proszone, aby wróciły i cierpliwie czekały. - Byłam umówiona na konkretną godzinę, przychodzę, a tu taka kolejka! - żali się jedna z kobiet. Inna czytając książkę w aucie opowiada, że przyjechała o 9:00, mimo że miała wyznaczoną godzinę 11:30. - Byłam przygotowana na takie oczekiwanie i dlatego będę obsłużona punktualnie.

Porządku przy punkcie pobierania wymazu pilnuje Straż Miejska
damian krzanowski

Według dyrekcji szpitala czas oczekiwania wydłuża się też, bo wiele osób jest niezdyscyplinowanych, samowolnie ustawia się w kolejce albo zgłasza się w innym dniu lub godzinie niż termin wyznaczony.  Dlatego pracownicy szpitala na bieżąco czuwają nad jakością oraz płynnością obsługi pacjenta. Czas, jaki jest przeznaczony na pobranie wymazu od jednego pacjenta wynosi 5 minut.  

Na miejscu porządku pilnuje także Straż Miejska. - Osoby oczekujące są potencjalne zakażone covidem. One nie mają prawa wychodzić z auta, spotykać się z kimkolwiek - tłumaczy jeden ze strażników.

Osoby, które w środę (26.01) chciały się zarejestrować prywatnie na badanie, mogły wybrać ostatnie miejsca na piątek (28.01). Rejestracji dokonywać można tutaj: http://www.krosno.med.pl/rc/  (osoby ze skierowania lekarskiego nie muszą się rejestrować, po prostu otrzymują SMS).

Punkt poboru wymazów na Covid-19 jest czynny w dni powszednie i soboty w godzinach: 7:00-12:00 dla badań ze zlecenia lekarskiego, 12:15-14:15 dla badań prywatnych, natomiast w niedziele i dni wolne od pracy w godzinach:  7:00-10:00 dla badań ze zlecenia lekarskiego, 11:15-13:00 dla badań prywatnych.

W Krośnie w pełni zaszczepionych jest tylko 47% mieszkańców, natomiast w powiecie krośnieńskim sytuacja jest jeszcze gorsza - ok. 37%.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA TEGO ARTYKUŁU ZOSTAŁA WYŁĄCZONA