Rakotwórcze włókna azbestowe kryją się w eternicie, czyli dawnym materiale budowlanym, wykorzystywanym do tworzenia m.in. dachów, płyt elewacyjnych oraz rur.
Każdy mieszkaniec może zgłosić chęć pozbycia się wyrobów azbestowych ze swojej posesji, a miasto zapewni ich darmowy odbiór i transport na miejsce właściwego składowania.
Wystarczy wypełnić wniosek i formularz inwentaryzacyjny oraz złożyć go do 30 marca 2021 roku w Urzędzie Miasta Krosna. Wnioski są przyjmowane w Wydziale Ochrony Środowiska, w budynku przy ul. Staszica 2 w godzinach pracy urzędu:
Dokumenty można pobrać tutaj.
Akcję pozbywania się azbestu w Krośnie i jego darmowy odbiór miasto realizuje od 2002 roku. - W tym czasie łącznie usunęliśmy już prawie 770 ton tych odpadów – mówi Małgorzata Bocianowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. - Rocznie średnio przyjmujemy zgłoszenia z ponad 20 punktów odbioru, z których utylizujemy ok. 30 ton azbestu – dodaje naczelnik Bocianowska.
Ja słysze o usuwaniu tego materiału już dobre 45 lat a to dalej jest wszędzie i chyba już zostanie.
Azbest to nie tylko materiał na pokrycie dachu. W wielu miastach stary system rur wodociągowych jest wykonany właśnie z tego materiału. Funkcjonują one do tej pory, bo szkodliwy jest jedynie w postaci pyłu dostającego się do płuc.Ale z pokryciami dachowymi należy zrobić porządek...jak ja dziś na forum:)
do rogol: W miastach są pokrycia dachowe z eternitu na budynkach mieszkalnych i obiektach magazynowych. Jeden z przykładów widzę ze swojego okna. Jeśli nie wierzysz w szkodliwość azbestu, zrób sobie z niego inhalacje. Efekty nie przyjdą natychmiast, bo czasami trzeba poczekać nawet kilkanaście lat. Kolejny płaskoziemiec i sympatyk teorii spiskowych.