Prezydent Krosna chciał odwołać dotychczasowego Sekretarza już na drugiej sesji Rady Miasta obecnej kadencji. Na to stanowisko proponował Krzysztofa Smereckiego, który dzięki swoim kompetencjom miał dostosować Urząd Miasta do standardów ISO 9001.
Radni nie przychylili się jednak do propozycji Piotra Przytockiego i 30 listopada ub.r. nie odwołali Janusza Bundza. Argumentowali, że chcą tej osobie dać szansę. Nieoficjalnie mówiono jednak, że dużą rolę odegrała w tej kwestii polityka: radni wybrani z komitetu wyborczego Jerzego Borcza bronili Bundza, bo był wiązany z tym komitetem.
Zaraz po zakończeniu listopadowej sesji, dziennikarze oblegli Prezydenta, który skomentował sytuację krótko: - Jeśli będą górowały emocje i układy polityczne to możemy się spodziewać stagnacji w mieście. Była to pierwsza (i jak na razie ostatnia) poważna potyczka Prezydenta z Radą.
Sprawa powróciła na ostatniej sesji Rady Miasta (30.05). Radni otrzymali projekty dwóch uchwał: w sprawie odwołania Janusza Bundza ze stanowiska Sekretarza Miasta Krosna i w sprawie powołania na to miejsce Ryszarda Janochy.
Piotr Przytocki uzasadniał: - Minęło pół roku pracy Prezydenta. Chcąc realizować postanowione zadania, chciałbym aby zespół współpracujący z Prezydentem był przez niego dobierany. Chciałbym, aby o doborze personalnym decydowały sprawy merytoryczne, a nie polityczne czy inne animozje - mówił Przytocki. - Stanowczo podkreślam, że jedyną przesłanką proponowanych zmian jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania Urzędu Miasta i optymalnego zaspokajania potrzeb jego mieszkańców - dodał.
Prezydent poinformował też radnych, że do 15 czerwca br. Janusz Bundz korzysta z urlopu bezpłatnego w Rejonowym Urzędzie Poczty w Krośnie i może wrócić tam do pracy.
Stefania Zborowska (Klub Samorządowy) przypomniała listopadową sesję, podczas której po raz pierwszy była omawiana sprawa odwołania Sekretarza Miasta: - Zdecydowaliśmy wówczas, że dajemy szansę Januszowi Bundzowi w kwestii współpracy z Prezydentem. Po 6 miesiącach wiemy już, że ta współpraca nie układała się. Radni naszego Klubu będą głosować dziś według własnego sumienia - oznajmiła radna w imieniu Klubu Samorządowego.
Z Prezydentem dyskutowali jeszcze radni Klubu Prawicy (Wojciech Kolanko, Marek Tenerowicz), Przytocki podkreślił jednak: - Ja mam zarządzać Urzędem i potrzebuje do tego ludzi z wiedzą, z jasnością myślenia, z umiejętnością podejmowania trafnych decyzji.
Dyskusję zakończył Stanisław Słyś (Klub Samorządowy), który przypomniał, że poprawa funkcjonowania Urzędu Miasta była jednym z najważniejszych punktów programu wyborczego każdego komitetu i te oczekiwania w stosunku do radnych pozostały.
Ostatecznie, 14 radnych głosowało za odwołaniem Janusza Bundza ze stanowiska Sekretarza Miasta (Klub Samorządowy i Klub SLD), a 5 było temu przeciw (Klub Prawicy).
Prezydent podziękował Januszowi Bundzowi za współpracę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, po czym Rada rozpoczęła rozpatrywanie projektu uchwały w sprawie powołania na stanowisko Sekretarza Miasta Ryszarda Janochy. - Pan Ryszard Janocha sprawdził się jako osoba o predyspozycjach kierowniczych i cechuje go sprawność, a zarazem odpowiedzialność w podejmowaniu trafnych decyzji - mówił Prezydent Piotr Przytocki o Naczelniku Wydziału Organizacyjnego, Zarządzania Kadrami i Kontroli.
Radni tym razem jednogłośnie (19 głosów "za") powołali Ryszarda Janochę na stanowisko Sekretarza Miasta. Będzie on jednocześnie wypełniał zadania naczelnika. Nie będzie pobierał za to dwóch pensji. Przysługuje mu bowiem wynagrodzenie za pełnienie funkcji naczelnika, natomiast Prezydent może mu przyznać dodatkowe świadczenia za zwiększony zakres obowiązków.
Ryszard Janocha zajmował się do tej pory najbardziej newralgicznymi obszarami funkcjonowania Urzędu Miasta, w tym: zamówieniami publicznymi, sprawami kadrowymi, prowadzeniem spraw dotyczących skarg i wniosków mieszkańców, oświadczeniami majątkowymi. Jako Sekretarz Miasta zajmował się będzie przede wszystkim sprawnym funkcjonowaniem Urzędu.
Lat 45, krośnianin. Wykształcenie wyższe prawnicze (UMCS Lublin), aplikacja radcowska. Dodatkowe kwalifikacje to m.in.: kurs i egzamin państwowy dla członków rad nadzorczych, kurs "Zarządzanie w spółkach prawa handlowego", staż w Paryżu i Departamencie Sabaudii dotyczący metod zarządzania we Francji, uczestnik konferencji w Londynie "Efektywne metody zarządzania - nowe doświadczenia".
W latach 1981-90 pracował jako prawnik w Urzędzie Wojewódzkim. W latach 1992-98 był reprezentantem Skarbu Państwa w radach nadzorczych: Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego S.A. i Cementowni "Rejowiec S.A. do czasu uwieńczonej sukcesem prywatyzacji tych spółek. W latach 1998-2002 zajmował się restrukturyzacją przedsiębiorstwa państwowego Zelmer. Od 6 stycznia br. jest Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krosna ds. Restrukturyzacji Urzędu Miasta, a od 3 marca br. pełni obowiązki Naczelnika Wydziału Organizacyjnego, Zarządzania Kadrami i Kontroli Urzędu Miasta Krosna.
Nie należy do żadnej partii politycznej. Żona - nauczyciel I LO w Krośnie, syn - student II roku SGH w Warszawie, córka - studentka I roku socjologii AGH w Krakowie.