Będzie ulica Adama Ostaszewskiego? Rada Miasta zdecyduje o patronie "łącznika"

Kolejny po Janie Szczepaniku i Ignacym Łukasiewiczu wynalazca z okolic Krosna może zostać upamiętniony własną ulicą. Do magistratu wpłynął wniosek o nazwanie drogi pomiędzy osiedlami WSK i Traugutta imieniem Adama Ostaszewskiego - "Leonarda ze Wzdowa".
Dotychczas nienazwany "łącznik" ma szansę stać się pamiątką po wynalazcy Adamie Ostaszewskim
Damian Krzanowski

Inicjatorem pomysłu uhonorowania Ostaszewskiego własną ulicą była młodzież z "Kopernika", ona też zbierała podpisy pod petycją. Ich wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez komisję ds. nazewnictwa. Teraz zajmuje się nim Rada Osiedla Traugutta. Następnie zostanie przygotowany projekt uchwały Rady Miasta nadającej patrona dotychczasowemu "łącznikowi". Rozpoczyna się on na ul. Batorego nieopodal II Liceum Ogólnokształcącego, a kończy na rondzie im. Dywizjonu 303, na którym zbiegają się ulice Żwirki i Wigury i Składowa.

Adam Ostaszewski herbu Ostoja (1860-1934) był polskim naukowcem i wynalazcą, właścicielem majątku Wzdów (wsi nieopodal Haczowa w dzisiejszym powiecie brzozowskim). Był człowiekiem renesansu – zajmował się wieloma naukami ścisłymi, jak i poezją, historią, prawem czy jazdą konną. Miał znać 20 języków, a także stworzyć własny, zbliżony do esperanto.

W biografii Ostaszewskiego można znaleźć wątki związane z Krosnem. W 1876 r. zbudował tutaj duży model sterowca oraz modele lotu aerodynamicznego i mechanicznego. Trzynaście lat później na naszym lotnisku testował odrzutowy silnik wybuchowy własnej konstrukcji.

Wśród pasjonatów lotnictwa Ostaszewski znany jest jako pionier polskiej awiacji.
commons.wikimedia.org

 Wśród innych wynalazków i dzieł Adama Ostaszewskiego są automat do gry w szachy, pionierskie modele samochodów, obserwatorium astronomiczne powstałe we Wzdowie i "pionowzlot" Stilbor 1 - prototyp helikoptera napędzany siłą mięśni.

Drogę między osiedlami Traugutta i WSK otwarto na początku listopada 2016 roku. Stała się wygodną alternatywą dla okolicznych mieszkańców, którzy nie muszą już przejeżdżać za każdym razem przez ruchliwe skrzyżowanie Podkarpacka – Składowa – Czajkowskiego. "Łącznik" pod patronatem Ostaszewskiego dołączyłby do nazw związanych z lotnictwem w tym regionie Krosna. W pobliżu znajdują się ulica Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury – pilotów z czasów międzywojnia oraz rondo im. Dywizjonu 303 – polskiego pododdziału lotników walczącego w obronie Anglii podczas II wojny światowej. Niedaleko położone jest również lotnisko.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
krosnianin99
22.01.2018 15:32

Bardzo się cieszę z tego, iż Krosno24.pl nagłośniło sprawę mimo że o tym nie wiedzieliśmy, gdyż byłem jednym z wnioskodawców i to ja m.in. zbierałem podpisy w listopadzie 2017, dlatego  chciałbym tutaj serdecznie podziękować wszystkim osobom, które podpisały się pod petycją  i wyraziły chęć przypomnienia wspaniałej osobistości jaką był Adam Ostaszewski, właśnie poprzez nazwanie jednej z ulic krośnieńskich jego imieniem. Pozdrawiam wszystkich!

krosnianin99
na forum od stycznia 2018
MarcoPolo
22.01.2018 11:31

cywilny_kaplan

Wtedy kiedy zacznie nazywać się ulice np. "dobrego humoru", "Piękna", "Za zakrętem" bo kto powiedział że trzeba kogoś honorować jego nazwiskiem skoro ulica ma być ulicą.

MarcoPolo
na forum od listopada 2017
AG
22.01.2018 11:23

I bardzo dobrze, wspaniały pomysł, super patron.

AG
na forum od listopada 2017
cywilny_kaplan
22.01.2018 10:50

 W końcu ktoś, kto zasługuje na nazwę ulicy, ktoś lokalny i mądry, a nie kolejna prawicowo-narodowo-klerykalna nazwa, których Polacy mają dość typu: Inka, ksiądz Markiewicz, ksiądz Szpetnar, JPII, Wyklęci, Kaczyński itd. 

Kiedy do Polski wróci normalność?!

cywilny_kaplan
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)