Balony, logery i jeszcze Leszcze

Jest trochę mniejsza niż zwykle, ale to wciąż największa krośnieńska impreza sportowa, rekreacyjna i promocyjna. Mowa o zawodach balonowych, które odbywają się w Krośnie już po raz szósty. Do Krosna przybyło prawie 30 ekip balonowych. Zawody potrwają od 30 kwietnia do 3 maja br. (sobota-wtorek).
W tym roku biuro zawodów znajduje się w hali sportowo-widowiskowej (w latach poprzednich biuro umiejscowione było w hangarze na lotnisku). Na zdjęciu: uroczyste otwarcie zawodów
Adrian Krzanowski

Podczas otwarcia zawodów (29.04) wszyscy odczuli brak Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, która wymyśliła tę imprezę i przez 5 lat była jej główną organizatorką. Zmarła kilka tygodni po ubiegłorocznych zawodach.

Grono jej przyjaciół zawiązało Fundację Otwartych Serc, która kontynuuje tradycję organizacji zawodów w Krośnie. Organizatorem imprezy jest też Aeroklub Podkarpacki i Urząd Miasta.

W tym roku zgłosiło się niemal 30 załóg z Polski, Litwy, Słowacji, Węgier i Łotwy. Wśród balonów będzie m.in. słynny kufel piwa. Baloniarze nie będą latali z obserwatorami, czyli sędziami. Ludzi zastąpią urządzenia zwane logerami.

Każdy zawodnik otrzyma loger przed lotem. Jest to rodzaj urządzenia GPS (satelitarny system lokalizacji), które zapisuje wysokość, prędkość, kierunek i czas lotu. Po odbyciu konkurencji komisja odbierze zaplombowane logery od zawodników i poprzez wgranie zapisu lotu na komputerową mapę, oceni poprawność wykonania konkurencji.

Tak wygląda loger - urządzenie, które na pierwszy rzut oka przypomina telefon komórkowy

- Wydaje mi się, że bardzo szybko zatęsknimy za klasycznym lotem z mapą i busolą w ręku. Logery wymagają w koszu laptopa spiętego z GPS'em, dobrym oprogramowaniem i właściwą mapą - mówi Adam Gruszecki, dyrektor sportowy zawodów. - Jakoś nie pasuje mi to do ducha balonów - dodaje.

Kiedy szukać na niebie balonów? Rano od godz. 6.00 i popołudniu od godz. 18.00. Dlaczego akurat wtedy odbywają się starty? Bo ruchy powietrza tuż po wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem są najmniejsze. To idealne warunki do lotu balonem. Gdzie wypatrywać balonów? Popołudniu, o ile sprzyjać będą warunki pogodowe, starty odbywać się będą z lotniska. Miejsca porannych startów uzależnione będą od wiatru i rodzaju konkurencji.

Zawodom towarzyszą różne atrakcje: koncerty (m.in. Leszcze i Gang Olsena), pokazy zespołu akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry" (samoloty odrzutowe), pokazy spadochronowe, zawody szybowcowe, wesołe miasteczko itd.

W czasie trwania zawodów zamknięta będzie biegnąca brzegiem lotniska (od strony wschodniej) droga w kierunku Głowienki.

Patronat medialny nad imprezą sprawuje m.in. portal Krosno24.pl.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)