Balony 2016: program, informacje praktyczne

W piątek (29.04) rozpoczynają się "Balony nad Krosnem". Jak co roku organizatorzy imprezy przygotowali szereg atrakcji: sportowych, artystycznych i rozrywkowych. Zobacz, co będzie się działo, jaka będzie pogoda oraz jak najszybciej i najłatwiej dotrzeć na lotnisko.
Przed nami pięć dni "Balonów nad Krosnem"

"Balony nad Krosnem 2016" rozpoczną się w piątek wieczorem (29.04) i trwać będą do wtorku (3.05). Piątkowe rozpoczęcie imprezy odbędzie się na rynku, zaś w kolejnych dniach wszystkie wydarzenia odbywać się będą na lotnisku.

Zawody balonowe

17. edycja Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych ma szczególny charakter. Zawody będą bowiem miały rangę 32. Balonowych Mistrzostw Polski. Do udziału w rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba 60 załóg.

To jednak nie koniec rekordów. - Po raz pierwszy w zawodach wezmą udział przedstawiciele aż 8 nacji. Największą grupę stanowią Polacy. W Krośnie zameldują się wszyscy najlepsi krajowi baloniarze. Jak zwykle nie zawiedli także Litwini, których w tym roku zgłosiło się aż 15 załóg. 9 załóg zgłosiło się z Węgier, a 5 ze Słowacji, natomiast po jednej ekipie ma przyjechać z Ukrainy, Rosji, Łotwy i Wielkiej Brytanii - wylicza Zygmunt Jerzyk, dyrektor organizacyjny zawodów.

Prognoza pogody na najbliższe dni nie jest niestety optymistyczna. Trzymamy kciuki, aby się nie spełniła (źródło: www.foreca.com)

Otwarcie zawodów połączone z prezentacją startujących załóg odbędzie się w piątek (29.04) o godz. 21.00 na krośnieńskim rynku. Konkurencje balonowe rozgrywane będą natomiast od soboty (30.04) do poniedziałku (2.05), dwa razy dziennie: o godz. 6.00 i 18.00. - Oczywiście, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe - zastrzega dyrektor Jerzyk. Zapewnia jednak, że organizatorzy będą się starać rozegrać jak najwięcej konkurencji.

Informacje o poszczególnych konkurencjach - miejscach startu i trasie przelotu balonów - można sprawdzać na stronie Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych.

Koncerty

Pierwszy koncert towarzyszył będzie inauguracji zawodów balonowych. W piątek (29.04) o godz. 19.30 na rynku wystąpi zespół Konwój.

Na sobotę (30.04) zaplanowano Hip-Hop Day. Od godz. 17.00 na scenie na lotnisku występować będą m.in. Łona & Webber & The Pimps.

Niedziela (1.05) to pierwszy dzień koncertów gwiazd. W tym dniu wystąpią Sztywny Pal Azji i Sarsa. Ich koncerty rozpoczną się o godz. 20.00.

W poniedziałek (2.05) o godz. 20.00 na scenę wyjdzie zespół Farben Lehre, a następnie Red Lips.

Gwiazdami tegorocznych "Balonów" są Sarsa i Red Lips

Imprezy towarzyszące

Oprócz koncertów organizatorzy zaplanowali także wydarzenia dodatkowe. W sobotę (30.04) na lotnisku odbędzie się Munduriada, czyli turniej klas mundurowych, a także Graffiti Jam.

Wtorek (3.05) będzie natomiast dniem pikniku rodzinnego. - W godzinach 10.00-18.00 zapraszamy na lotnisko całe rodziny. Dla dzieci przygotowaliśmy liczne konkursy i zabawy, na przykład zawody w robieniu z balonów najdziwniejszych rzeczy. Specjalny program dla pociech przygotowały Siostry Wajs & Stonoga - zachęca Dorota Cząstka, dyrektor RCKP w Krośnie.

W "Balony nad Krosnem" włączy się także Aeroklub Podkarpacki. - Uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć samoloty An-2 i Su-22. Postaramy się także przeprowadzić pokaz lotniczy - deklaruje Arkadiusz Nowak, wiceprezes aeroklubu.

Dojazd, parkingi

Osoby, które będą chciały dotrzeć na imprezę samochodem, czeka sporo utrudnień. Magistrat przestrzega, że w tym roku, z powodu prowadzonych na lotnisku prac, liczba miejsc parkingowych zostanie bardzo mocno ograniczona. W okolicy lotniska będzie jednak wyznaczonych kilka parkingów płatnych, które będą wskazywane przez służby porządkowe. - Pojazdy zaparkowane w niedozwolonych miejscach oraz utrudniające przejazd zostaną odholowane na koszt właścicieli - ostrzega jednak magistrat.

- W okolicy lotniska obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu. Prosimy kierowców, aby zwrócili szczególną uwagę na znaki drogowe i polecenia osób kierujących ruchem. Niektóre drogi będą drogami jednokierunkowymi, a wzdłuż drogi serwisowej równoległej do ul. Podkarpackiej zostaną wyznaczone miejsca parkingowe - informują urzędnicy.

Bezpłatne linie autobusowe

W związku z utrudnieniami w ruchu w okolicach lotniska, na czas balonów urząd uruchomi dwie bezpłatne linie autobusowe. Autobusy kursować będą co kwadrans, na trasie od Starostwa Powiatowego do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żwirki i Wigury.

Jedna z linii przejeżdżać będzie przez miasto, druga pojedzie bezpośrednio na lotnisko ul. Bieszczadzką i Podkarpacką.

Przystanki wyznaczono w sąsiedztwie dużych parkingów, na których zarówno mieszkańcy, jak i osoby spoza Krosna mogą zostawić samochody, aby dalszą część drogi pokonać autobusem. Parkingi znajdują się:
● przy ul. Bieszczadzkiej (okolice ZUS i banku PKO);
● w okolicach pomnika papieskiego (ul. Bieszczadzka);
● przy tzw. rondzie (ul. Powstańców Warszawskich);
● przy ul. Okrzei (dojście do przystanku "Legionów Stadion").

Pierwsze autobusy odjadą około godz. 16.30, a ostatni kurs z lotniska planowany jest na godzinę 23.15. Przez cały okres imprezy działać będzie także linia nocna N1 umożliwiająca późny powrót do domów na terenie miasta i okolic (m.in. Jedlicza, Żarnowca, Zręcina i Świerzowej Polskiej).

- Zachęcamy wszystkich – i mieszkańców miasta, i osoby przyjeżdżające z okolicy, do tego, żeby zostawili swój samochód na jednym z parkingów w mieście i na lotnisko dotarli "balonowym" autobusem, ponieważ liczba miejsc parkingowych w okolicach lotniska jest naprawdę mocno ograniczona - zachęca Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Studio balonowe, relacje w mediach

W dniach 30.04-2.05, w godz. 12.00-21.00, nadawane będą relacje z balonowego studia "Poleć Krosno". Transmisje dostępne będą w internecie (na stronie: grupamedialna.info) oraz w telewizji, na kanale TV Obiektyw.

Przez dwa dni (30.04-1.05) prognozy pogody z krośnieńskiego lotniska nadawać będzie także stacja TVN. Wejścia pogodowe oglądać będzie można na kanałach TVN 24, TVN24 Biznes i Świat oraz TVN Meteo Active.

30.04, sobota:
● TVN24 09:25, 09:55, 10:55, 11:53
● TVN Meteo Active 08:00, 08:52, 11:00, 13:00
● TVN BIŚ 11:25, 12:34, 14.02, 15:02

1.05, niedziela:
● TVN24 08:55, 09:25, 09.55, 10:25
● TVN Meteo Active 08:00, 10:00, 11:00, 12:00
● TVN BIŚ 10:22, 10.52, 12:23, 12:59

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward