Balonowa impreza wisi już w powietrzu

Ponad 20 balonów pojawiło się w piątek rano (30.04) nad Krosnem i okolicami. To znak, że rozpoczęła się niezwykle widowiskowa impreza - Górskie Zawody Balonowe. Jak zawsze towarzyszyć im będą koncerty - na lotnisku wystąpi Zakopower. Ruch samochodowy i pieszy będzie tam ograniczony. Zobacz, gdzie możesz zaparkować.
Balony nad miastem i okolicznymi miejscowościami będą latały do niedzieli (02.05)

Załogi balonowe zjechały do Krosna już w czwartek (29.04). Wtedy to, wieczorem odbyło się uroczyste ich powitanie. Otrzymały też pierwsze wytyczne dotyczące powietrznych zmagań. Prognozy są optymistyczne. Mimo spodziewanych przelotnych burz, wszystkie konkurencje mają się odbyć.

- Z góry Krosno ma kształt serca. Przekonacie się o tym, kiedy będziecie lecieć nad tym miastem - mówił do gości podczas otwarcia zawodów prezydent miasta Piotr Przytocki. Organizatorami imprezy są: Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, Prezydent Miasta Krosna, Magazyn Lotniczy "Skrzydlata Polska" i Aeroklub Podkarpacki.

Kiedy mieszkańcy z zachwytem będą zadzierać głowy do góry, tam, w powietrzu trwać będzie zacięta walka z żywiołem i konkurencją. Do 11. Górskich Zawodów Balonowych swój udział zgłosiło ponad 20 załóg. - Obsada jak zwykle międzynarodowa. Większość to Litwini, są też ekipy z Węgier, Łotwy, Słowacji i Polski - mówi Zygmunt Jerzyk, rzecznik prasowy GZB w Krośnie. Skąd taka liczba załóg litewskich? - Na Litwie w ciągu roku odbywają się tylko jedne zawody, a w Polsce jest aż 13, jest z czego wybierać. A koszty są duże - jedne zawody dla pilota to koszt około 2 tys. zł - tłumaczy dyrektor sportowy zawodów - Jerzy Borowski.

Zaplanowano w sumie 6 lotów. Po dwa od piątku do niedzieli (30.04-02.05). Kolorowe balony nad miastem będzie można obserwować tylko wcześnie rano i wieczorem, bo tylko o takich porach ze względu na warunki atmosferyczne mogą latać tego typu statki powietrzne. - Chcielibyśmy, żeby wszystkie popołudniowe konkurencje rozegrane zostały na lotnisku. Robi to szczególne wrażenie - dodaje Zygmunt Jerzyk.

Nad bezpieczeństwem załóg właśnie od strony pogodowej czuwają panie z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Pogoda powinna pozwolić na rozegranie wszystkich konkurencji, wszystkie imprezy na lotnisku powinny się udać - mówi Elżbieta Grzelak-Agaciak. - Na północy Polski pojawią się silniejsze wiatry, ale miejmy nadzieję, że nie dotrą akurat do naszego krańca Polski. Mogą się tylko zdarzyć jakieś pojedyncze burze.

Podczas każdego z lotów rozegranych zostanie po kilka konkurencji. Od śmierci pomysłodawczyni imprezy, jedna z nich jest memoriałem im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się kolejny taki lot - im. płk Jerzego Piłata - dowódcy 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu, który zginął w katastrofie samolotu wojskowego CASA (23.01.2008). - To nasz przyjaciel, pomagał nam organizować zawody balonowe, sprowadzać ISKRY do Krosna, był z nami od początku - wspomina Grażyna Więcek z Fundacji Otwartych Serc.

Podczas tegorocznych zawodów odbędzie się jeszcze jedna uroczystość upamiętniająca osobę związaną z tą imprezą. W niedzielę (02.05) na budynku Urzędu Miasta Krosna przy ul. Staszica nastąpi odsłonięcie tablicy na cześć ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Po raz pierwszy odwiedził nasze miasto w 2002 roku podczas 3. Górskich Zawodów Balonowych, potem bywał tu wielokrotnie. - Przybywa nam patronów w niebie - komentuje Zygmunt Jerzyk.

Montaż tablicy upamiętniającej prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego miał miejsce już w piątek (30.04), odsłonięcie nastąpi w niedzielę (02.05)

Jak co roku na lotnisku odbywać się będą koncerty i inne imprezy. Wystąpi m.in. Majka Jeżowska i grupa Zakopower z Sebastianem Karpielem-Bułecką na czele. - Obiecał dawać autografy do białego rana - zdradza Dorota Cząstka, dyrektor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Na lotnisku będzie też wystawa statyczna sprzętu Aeroklubu Podkarpackiego, zaprezentują się poszczególne sekcje, nie zabraknie też prezentacji modeli latających. Nowością będzie planetarium zorganizowane przez uczniów z I LO im. M. Kopernika w Krośnie oraz Poczta Balonowa zainicjowana przez Pocztę Polską. Dostarczone do specjalnych punktów przesyłki zostaną przetransportowane na trasie Krosno - Iwonicz Zdrój drogą powietrzną - balonem.

W tym roku po raz pierwszy przy okazji zawodów balonowych odbędzie się Turniej Służb Mundurowych (02.05). - Będą walczyć w 6 konkurencjach, m.in. w przeciąganiu liny, samochodu, biegu w workach, jeździe rowerem między przeszkodami, strzelaniu paintballem do tarczy - wylicza Wiesław Nowak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa, organizator turnieju. - Myślę, że to będzie dobra, widowiskowa zabawa.

Wyścig górski

Zawodom balonowym będzie towarzyszyła również inna impreza, choć o nieco innym charakterze - Samochodowy Wyścig Górski ''Prządki 2010'' (1,2.05), który odbędzie się na trasie między Korczyną i Czarnorzekami. Weźmie w nich udział blisko 80 załóg. - Wyścig nie jest konkurencją dla balonów. Im więcej stworzymy w Krośnie dużych imprez, tym więcej turystów i sponsorów zjedzie do Krosna na długi weekend - podkreśla Robert Szelc z Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie. Szczegóły wyścigu dostępne w zapowiedziach imprez sportowych.

Jak już informowaliśmy, decyzją Urzędu Lotnictwa Cywilnego po kilkumiesięcznej przerwie lotnisko zostało otwarte. Oznacza to, że zostało przywrócone dla ruchu lotniczego, ale nie pieszego, ani samochodowego. Dlatego poruszanie się po terenie lotniska jest zabronione. Obostrzenia będą obowiązywać także podczas imprezy balonowej. - Zasady poruszania się reguluje specjalne zarządzenie. Są wydzielone miejsca na parkowanie i tam, gdzie mogą poruszać się piesi - mówi prezydent miasta, Piotr Przytocki.

Mapka z wydzielonymi strefami parkowania oraz terenem imprezy. Tylko tam będą mogli poruszać się mieszkańcy. Wejście na płytę lotniska jest zabronione 

Strefa parkowania ustalona została wzdłuż drogi łączącej ul. Żwirki i Wigury z ul. Batorego oraz na przedłużeniu utwardzonej drogi startowej.

- Teren imprezy masowej jest oplotkowany. Wydzielone zostaną też miejsca na stoiska gastronomiczne, wesołe miasteczko i inne atrakcje. Tylko w tych miejscach będą mogli poruszać się mieszkańcy - mówi Dorota Cząstka, dyrektor RCKP. Po płycie lotniska będą mogły poruszać się tylko samochody i osoby z przepustkami. - Prosimy o zrozumienie, bo to jest lotnisko. Ponosimy odpowiedzialność za bezpieczeństwo tej imprezy - mówi Roman Walczak, dyrektor Aeroklubu Podkarpackiego.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)