Bądź kreatywny, otwarty. Krytyków nie słuchaj

Zamknięcie się na malkontentów i krytyków oraz otwarcie się na ludzi i ich poglądy - to jedne z wielu "kompetencji przyszłości" - uznali uczestnicy debaty (21.03) w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.
Krośnianie z różnych środowisk zastanawiali się nad "kompetencjami przyszłości"

Debata "Kompetencja przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła?" była częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia "Narodowy coaching - jak rozwinąć nasze skrzydła?", realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W krośnieńskiej edycji debaty uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu, Urzędu Miasta, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, szkół, przedsiębiorców oraz mediów.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć w grupach na dwa pytania: "Jakie kompetencje są najważniejsze z punktu widzenia sukcesów osobistych i zawodowych?" oraz "Jakie kompetencje powinni posiadać mieszkańcy, aby angażować się w sprawy naszego miasta?".

Zdobywanie nowych umiejętności, czyli ustawiczna nauka - to jedna z "kompetencji przyszłości"

Z punktu widzenia sukcesów osobistych i zawodowych za najważniejsze uznano:
- umiejętność wykorzystywania wiedzy, dzielenia się nią i słuchania innych;
- ambicję i odwagę eksperymentowania (lęk przed porażką, przed wejściem w zmianę, niska samoocena hamuje rozwój);
- otwartość na innowacje (umiejętność dostosowania się do zmiennej rzeczywistości poprzez ustawiczne uczenie się i doskonalenie).

Wśród kluczowych kompetencji znalazły się również:
- odwaga w podejmowaniu decyzji i realizowaniu działań;
- rozwijanie kreatywności;
- właściwy wybór priorytetów;
- zaangażowanie;
- widzenie holistyczne: podejście do każdego problemu z różnych stron.

Uczestnicy debaty byli zgodni: by Polska się rozwijała, musimy wyjść z "polskiego piekiełka" (brak empatii, zawiść, brak dialogu)

Mówiąc o kompetencjach mieszkańców dyskutanci za najważniejsze uznali:
- wrażliwość społeczną (otwartość na innego człowieka, na problemy społeczne, altruizm);
- umiejętność współpracy ("przestańmy być społeczeństwem indywidualistów", nauczmy się pracy zespołowej i osiągania indywidualnych celów poprzez współpracę);
- zarażanie optymizmem i wiara w sukces (kompetencje niezbędne do podejmowania decyzji, czasem ryzykownych oraz przełamania lęku przed porażkami).

Ponadto wymieniano:
- przełamywanie egoizmu (otwarcie się na ludzi i ich poglądy);
- umiejętność wzajemnego komunikowania się w ramach lokalnej społeczności;
- znajomość i orientacja w potrzebach środowiska;
- współpracę w grupie, zamknięcie się na malkontentów i krytyków;
- empatię, unikanie zawiści, umiejętność komunikacji;
- aktywność społeczną.

Zastępca Prezydenta Krosna - Bronisław Baran zwrócił uwagę na konieczność wyzwalania kreatywności, "nie podcinania skrzydeł", "przemiany samych siebie": - Zmieniając siebie, będąc kreatywnym, rozwijając pasje - staniemy się społeczeństwem, które będzie mogło rozwijać swoje skrzydła - mówił.

Zmieniajmy samych siebie, rozwijajmy nasze pasje, bądźmy kreatywni - zachęcał Bronisław Baran

Architekt Ewa Cisowska zaproponowała, by do krośnieńskich szkół zapraszać specjalistów w różnych dziedzinach, praktyków, którzy chętnie podzielą się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem. - Na przykład, tacy ludzie mogliby nauczyć patrzeć na architekturę i kompetentnie ją oceniać - mówiła nawiązując do wielu "potworków" architektonicznych, które można spotkać w polskim krajobrazie.

Teresa Leśniak - dyrektor Biblioteki zwróciła uwagę na potrzebę "wdrażania dzieci w system społecznego funkcjonowania oraz edukację pozaszkolną". - Wielką rolę mają tutaj m.in. instytucje kultury. Dr Zofia Bartecka-Prorok - nauczyciel w I LO mówiła z kolei o ważnej roli rodziny w budowaniu kompetencji: - Szkoła nie nauczy wszystkiego.

Krośnieńska Biblioteka była jedną z 42 bibliotek w Polsce, które zaproszone zostały do udziału w przeprowadzenie lokalnych dyskusji na temat kompetencji Polaków i ich mocnych stron, które w najbliższych latach będą kluczowe dla rozwoju naszego kraju. Wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione podczas Kongresu Obywatelskiego - dorocznego wydarzenia organizowanego od blisko 10 lat przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)