Apel przedsiębiorców: Uchylcie opłaty!

Nie tylko kryzys gospodarczy kraju ma wpływ na sytuację krośnieńskich handlowców. Wysokie opłaty za dzierżawę na obszarze tzw. pasa ruchu drogowego, ustalone przez Radę Miasta w 2000 r., okazują się teraz przysłowiowym 'gwoździem do trumny' przedsiębiorczości.
Artykuł z archiwum 2002-2017

Sprawę nagłośniła Unia Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości w Krośnie - stowarzyszenie, które zrzesza krośnieńskich przedsiębiorców, handlowców i rzemieślników. Do Prezydenta tej organizacji wpłynęło od przedsiębiorców wiele skarg i wniosków, z prośbą o interwencję i obronę miejsc pracy.

Handlowcy zrzeszeni w UPiWN, którzy posiadają obiekty handlowo-usługowe w obrębie tzw. pasa ruchu drogowego, zwrócili się do Zarządu Miasta o uchylenie uchwały Rady Miasta nr 141/2000 z dnia 9 lutego 2000 roku, podwyższającej koszty "dzierżawy" na obszarze tzw. pasa ruchu drogowego, o 100 %.

- Chodzi o to, że rozporządzenie Rady Ministrów ustala pewne stawki dla punktów sprzedaży przy tzw. pasie drogowym. Rada Miasta ma dodatkowo możliwość zwiększenia tej opłaty o 100%. W Krośnie skorzystano z tego przywileju. Ale zrobiono to w innych warunkach gospodarczych: był zbyt, dobra koniunktura. Teraz opłata ta jest dla wielu wielkim obciążeniem - tłumaczy redakcji portalu Józef Guzik, Prezydent Unii.

- W związku ze słabą koniunkturą, dramatyczną wręcz sytuacją na rynku pracy, udźwignięcie tak wysokich kosztów dla wielu handlowców jest jednoznaczne z koniecznością rezygnacji z działalności - twierdzi Guzik. - Związane jest to z koniecznością wniesienia opłat w momencie uzyskania zezwolenia (Rozp. Rady Min. z dnia 24 stycznia 1986 r.) bez pewności czy sytuacja rynkowa pozwoli prowadzić działalność przez cały okres obowiązywania zezwolenia.

UPiWN podkreśla też, że granice centrum Krosna zostały, w powyższej uchwale, zakreślone bardzo szeroko i w związku z tym uchwała powyższa dotyczy bardzo licznej grupy przedsiębiorców.

Handlowcy napisali w piśmie do władz miasta: "W związku z tym zwracamy się do Zarządu Miasta - mając na względzie zapewnienia władz miasta na spotkaniu w UM, w dniu 10 stycznia 2002 r., o popieraniu i wspieraniu wszelkich form przedsiębiorczości [odbyło się wówczas spotkanie władz miasta z przedsiębiorcami na temat wspierania biznesu w Krośnie - przyp. red.] - o uchylenie wspomnianej uchwały i powrót do stosowania stawek wynikających z przytoczonego rozporządzenia Rady Ministrów (wraz z poprawkami)".

Przedsiębiorcy powołują się też na "mocno nagłaśnianą linię polityki gospodarczej Rządu RP" i mają nadzieję, że Zarząd Miasta Krosna po przeanalizowaniu tych argumentów, podejmie decyzję, która będzie "potwierdzeniem dotychczasowych słownych zapewnień o chęci wspierania przedsiębiorczości oraz niesienia wszelkiej pomocy tym wszystkim, którzy tworząc nowe miejsca pracy przyczyniają się do ożywienia rynku w Krośnie".

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)