80-letni strażacy i ich czerwony samochód

80 lat istnienia obchodzi w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Polance. Najważniejszym prezentem urodzinowym był nowoczesny samochód ratowniczo"gaśniczy. Na swoich "śmieciach" przydał się szybko, bo już drugiego dnia (20.05) po uroczystościach na ul. Decowskiego zapalił się budynek gospodarczy.

- Niewiele jest takich uroczystych dni w życiu strażaków - mówił podczas uroczystości 80-lecia (18.05) Ochotniczej Straży Pożarnej w Polance druh Jan Kilar, prezes zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Krośnie. Święto to połączono z Powiatowymi Obchodami Dnia Strażaka. - W dniach, kiedy większa część społeczeństwa wypoczywa, strażacy często w dramatycznych okolicznościach ratują czyjeś życie lub mienie. Śpieszą z pomocą wszystkim, którzy ich potrzebują. To wspaniały przykład pomocy i bezinteresowniej życzliwości - dodał.

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej to ochotnicy - ludzie, którzy na co dzień idą do swojej "normalnej" pracy, a w wolnym czasie śpieszą na ratunek. - Działanie w straży pożarnej to jest ich pasja - mówi Adam Bęben, prezes zarządu jednostki OSP Krosno-Polanka. Pomagają w ten sposób Państwowej Straży Pożarnej.

Remiza w Polance jest podłączona do systemu alarmowania Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Zawsze, gdy dzieje się coś złego uruchamiany jest alarm. Wtedy syrena w remizie w Polance wzywa do akcji również druhów OSP. - Kto tylko jest w domu, biegnie do remizy i jedzie na pomoc - informuje Adam Bęben.

Tak było i w tym przypadku. We wtorek (20.05) po południu syrena wezwała do kolejnej akcji. Pożar wybuchł w budynku gospodarczym na ul. Decowskiego w Krośnie (Polanka).

Pożar budynku gospodarczego przy ul. Decowskiego

Ogień szalał na poddaszu oraz w dobudowanych do budynku prowizorycznych wiatach. - Zapaliło się około 400 litrów paliwa zgromadzonego w kanistrach i beczkach, opony, składowane drewno opałowe i około 10 butli na gaz propan-butan o pojemności od 5 do 11 l - wyjaśnia st. kpt. Marek Rysz, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie.

Akcja trwała ponad 3 godziny. Dostęp do pomieszczeń objętych pożarem na początku był ograniczony ze względu na wysoką temperaturę i duże zadymienie. Po ugaszeniu pożaru strażacy musieli jeszcze schłodzić zbiorniki z paliwem, częściowo rozebrać dach budynku i wiaty, a także wynieść zgromadzone pod wiatą paliwa i usunąć z poddasza palące się resztki roślinne. Wstępnie straty oszacowano na około 20 tys. zł.

W akcji brało udział 8 zastępów: 3 jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej i 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej - wśród nich OSP Polanka.

Teraz druhowie z Polanki mają do dyspozycji nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy marki "Gazella". Był to główny prezent urodzinowy na 80-lecie istnienia OSP.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Polanka

Nowy wóz kosztował 90 tys. zł. 35 tys. przekazało miasto, tyle samo Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, a 20 tys. jednostka wygospodarowała z własnych środków. Dzięki pomocy sponsorów prywatnych i władz samorządowych uzbrojono samochód o agregat wysokociśnieniowy, wyciągarkę elektryczną i pompę "Niagara".

Z kart historii OSP Polanka

Ochotnicza Straż Pożarna Krosno-Polanka powstała jesienią 1927 z inicjatywy ówczesnego wikariusza parafii Polanka Księdza Stanisława Decowskiego. W 1930 r. wybudowano małą remizę i zakupiono pompę dwuramienną, którą zamontowano na wozie konnym wraz z wężami i drabiną. Zaprzęgi konne były utrzymywane przez strażaków również ochotniczo. W okresie okupacji strażacy nie zaprzestali działalności, co skutkowało wywiezieniem kilku z nich do obozów zagłady. Po przejściu frontu dyrekcja cegielni użyczyła dla straży pomieszczeń na remizę i świetlicę. Wkrótce straż otrzymała samochód "Star" z przeznaczeniem do remontu i uzbrojenia gaśniczego.

W latach pięćdziesiątych silne starania o zezwolenie na budowę strażnicy, nie przyniosły oczekiwanego skutku, ponieważ w tym czasie budowano Dom Ludowy i Kółko Rolnicze. Zgromadzone na remizę materiały straż przekazała więc na te inwestycje.

Do 1968 roku opiekę nad OSP sprawowała dyrekcja Zakładów Ceramicznych. Zapadła decyzja o remoncie magazynu paliw na terenie cegielni - na potrzeby OSP. W tym samym roku krośnieńska straż pożarna przekazała Polance samochód pożarniczy na bazie "Lublina".

W 1986 r. Rejonowa Komenda Straży w Krośnie przydzieliła samochód pożarniczy marki "Żuk", który służy w Polance do dziś.

W 2003 r. miasto przekazało strażakom budynek starej szkoły w Polance. Dzięki wsparciu finansowemu prezydenta Krosna oraz zaangażowaniu strażaków budynek został gruntownie odremontowany. W budynku otwarto dwie świetlice dla młodzieży nadzorowane przez druhów OSP Polanka.

Aktualnie OSP w Polance zrzesza 27 członków czynnych i 3 honorowych. 4 osoby stara się o włączenie w szeregi druhów OSP. Działa również młodzieżowa drużyna pożarnicza chłopięca (16 osób) oraz dziewczęca (10 osób).

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)