INWESTYCJE

Tężnia już działa. Co jeszcze powstanie przy bulwarach?

Końcem września bulwary nad Wisłokiem zostały urozmaicone o tężnię solankową. W przyszłości planowanych jest więcej atrakcji, a okolica ścieżek zyska nowe miejsca zarówno do aktywności, jak i wypoczynku. Ich projekt będzie gotowy za rok.
Joanna Kwiatkowska
To pierwsza tężnia w centrum miasta
Adrian Krzanowski

Tężnia powstała przy kładce na ul. Fredry, tuż obok placu zabaw. To drewniana konstrukcja wypełniona gałązkami, po których spływa solanka. Rozpryskując się na gałązkach i parując na słońcu, tworzy wokół budowli specyficzny mikroklimat sprzyjający zdrowiu.

Wokół tężni umieszczono 6 ławek. Urządzenie posiada dwa tryby pracy: sterowanie zegarem czasowym oraz uruchamianie za pomocą czujnika obecności. Gdy usiądziemy lub staniemy w pobliżu, czujniki uruchomią pompę i po chwili poczujemy bryzę.

Porównywalna jest ona do tej, którą można odczuć nad morzem. Zawiera m.in. jod, brom, magnez, sód, potas i żelazo. Takie inhalacje korzystnie działają nie tylko na alergików i astmatyków, ale także relaksują i poprawiają odporność.

Tężnia będzie działała w okresie od wiosny do jesieni. Jej praca będzie wstrzymana w momencie, gdy pojawi się ryzyko ujemnych temperatur.

W tym samym czasie powstała druga tężnia przy wieżowcach na ul. Piastowskiej. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Co jeszcze powstanie? 

Tężnia nie będzie jedyną atrakcją nad bulwarami. Miasto przygotowało koncepcję zagospodarowania kilku miejsc przy rzece, ale w maju br. odbyło się także spotkanie z mieszkańcami, podczas którego każdy mógł zgłosić swoje pomysły.

Tak powstała koncepcja stworzenia 6 stref nad Wisłokiem. Końcem września podpisano umowę na wykonanie ich projektu. Firma Infra Project z Krosna ma na to 12 miesięcy. Koszt projektu to niespełna 330 tys. zł.

Na razie do końca grudnia wykonawca projektu ma przedstawić jego wstępną koncepcję, która zostanie omówiona z władzami miasta. Decyzje, które zostaną podjęte na tym etapie, będą miały wpływ na ostateczny wygląd projektu. 

Oto co w tej chwili jest brane pod uwagę:

Strefa A

Zakole Wisłoka, za basenami i kortami tenisowymi, tzw. Sztuki. Chodzi o ten teren:

damian krzanowski
damian krzanowski

Zachowany zostanie istniejący sad i pasieki oraz drogi dojazdowe do kładki i altany morsów. Powstanie naturalistyczny park nadrzeczny obejmujący:

Strefa B

Na wysokości basenów, po drugiej stronie Wisłoka:

damian krzanowski
damian krzanowski

W przyszłości przy tworzeniu sieci ścieżek rowerowych zostanie połączona kładką z częścią A. Powstaną tam:

Strefa C

Teren pomiędzy targowicą a kładką na ul. Fredry:

damian krzanowski
damian krzanowski

Bezpośrednio przy istniejącym, powstanie kolejny plac zabaw z urządzeniami dla dzieci powyżej 3 lat. W planach jest także wodny plac zabaw w formie nieregularnej ścieżki. Za tężnią, tuż przy ścieżce pieszo-rowerowej, planowane jest miejsce dla food trucków.

Największą część strefy C zajmować będzie skatepark (pow. 1445 m²) oraz pumptruck (pow. 2332 m²). Oba te miejsca są już zaprojektowane, pozostało rozmieszczenie ich w przestrzeni.

Skatepark będzie miał kształt litery „L” i znajdą się na nim 33 różne przeszkody, m.in. rampy, zjazdy, schody, poręcze i boxy. Można będzie na nim trenować jazdę wyczynową na łyżworolkach, deskorolce lub rowerze. Pumptruck  będzie się składał z dwóch asfaltowych torów o kształtach zamkniętych pętli, na których znajdą się szybkie zakręty i wzniesienia. Podczas jazdy cyklista wykonuje ruchy pompowania „góra–dół”. To pozwala jeździć po torze bez konieczności pedałowania. Wyrabia to refleks, równowagę i kondycję.

W strefie C pojawić ma się także strefa do kalisteniki i street workoutu (urządzenia, na których można pracować z ciężarem własnego ciała np. różnego rodzaju drążki, poręcze i rurki).

Tutaj również mają pojawić się toalety.

Pomiędzy poszczególnymi częściami tej strefy ma się znaleźć zielona przestrzeń dająca cień. Zieleń będzie także oddzielać strefę od parkingu.  

Strefa D

Po drugiej stronie kładki, przy MPGK:

damian krzanowski

Mają tu powstać tory przeszkód: 2 dla osób pow. 16 roku życia i 2 minitory dla dzieci – tory mają być zlokalizowane obok siebie i umożliwiać rywalizację.

Tu także planowana jest ozdobna i dająca cień zieleń.

Teren obecnie nie należy do Miasta, więc jeśli nie uda się przejąć działek, tory mają zostać przeniesione do strefy B.

Strefa E

Teren za dużym parkingu przy ul. Okrzei:

damian krzanowski

Miasto planuje stworzyć tutaj zielony skwer z widokiem na starówkę. Pojawią się ławki, ławko-huśtawki, a także ozdobne nasadzenia, rabaty oraz drzewa, które w przyszłości dadzą cień.

Strefa F

Teren pomiędzy Wisłokiem a Lubatówką:

damian krzanowski

Powstaną tu ścieżki spacerowe, trawiasta plaża z leżakami i naturalne siedziska pomiędzy drzewami.

Wszystkie strefy mają być połączone z istniejącymi i planowanymi ścieżkami pieszo-rowerowymi. Pisaliśmy o nich tutaj.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: