Fundacja GraTy od lokalnych firm, partii politycznych czy organizatorów festiwali zbiera stare, niepotrzebne banery reklamowe. Później tworzy z nich torby na zakupy, kurierskie plecaki, piórniki, teczki na dokumenty, nerki, torby na prezenty. Taki proces nadawania nowej wartości i funkcji materiałom, które w innym przypadku stałyby się odpadami, nazywa się upcyklingiem.
- Kiedy otrzymujemy stare banery, widzimy w nich ogromny potencjał. Każdy z nich ma swoją historię, a my staramy się nadać mu nową, przekształcając go w coś, co będzie służyło ludziom przez lata - mówi Basik Płaza, mistrzyni krawiecka z Fundacji GraTy. Pisaliśmy o niej tutaj.
- Każdy przedmiot zasługuje na drugą szansę. Nasza linia produktów z recyklingu banerów reklamowych to doskonały przykład, jak z pozornie niepotrzebnych materiałów można stworzyć coś wyjątkowego i praktycznego - dodaje Damian "Piórko" Ziemba, prezes Fundacji GraTy. W ten sposób GraTy nie tylko zmniejszają ilość odpadów, ale też promują ekologiczny styl życia.
Szyte przez nich rzeczy są ręcznie malowane. Powstają na nich grafiki typu doodle, czyli artystyczne gryzmoły o dowolnej tematyce, np. nawiązujące do ekologii, gier fabularnych, zwierząt czy roślin. Wzór jest malowany specjalnymi markerami na zewnętrznej, białej stronie baneru, a strona z wydrukiem jest wnętrzem torby. - Lub jeśli ktoś sobie życzy, szyjemy na zadrukowanej stronie. Wtedy może to służyć jako materiał promocyjny - tłumaczy Damian "Piórko" Ziemba.
Każdy przedmiot może być też spersonalizowany. Do produktu mogą doszyć dodatkowy nadruk, haft komputerowy lub naszywkę w postaci grafiki, logo czy obrazka. - Dzięki takiej personalizacji, przedmiot staje się wyjątkowy dla każdego użytkownika - zaznacza Karina Rodzinka, krawcowa z Fundacji. Pisaliśmy o niej tutaj.
Dochód ze sprzedaży tworzonych w ten sposób produktów wspiera projekty Fundacji, takie jak: warsztaty dla osób neuroatypowych, zajęcia z gier, krawiectwa i fotografii oraz rozwój przestrzeni dla wspólnej pracy i kreatywności. - Dzięki temu możemy prowadzić konwenty gier i fantastyki KrosCon, odwiedzać nowe miejsca pierwszym w Polsce gametruckiem oraz tworzyć inkluzywne miejsce dla wszystkich - mówi Damian "Piórko" Ziemba.
GraTy nie tylko szyją z materiałów, które posiadają, ale również przyjmują nowe banery i zachęcają do współpracy różne instytucje, organizacje i firmy. - Dzięki takiej współpracy możemy nie tylko tworzyć piękne produkty, ale także rozwijać nasze inicjatywy społeczne - podkreśla Katarzyna Majewska, menadżerka projektów w Fundacji GraTy.
- Każda instytucja, organizacja, sieć handlowa, festiwal czy partia polityczna, która chce przekształcić swoje banery w coś wartościowego, jest mile widziana. Razem możemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego i przyczynić się do ochrony środowiska - zachęca Damian "Piórko" Ziemba.
Przedmioty, które powstają z banerów, można kupić na Allegro. Osoby zainteresowane współpracą lub chcące przekazać swoje banery do recyklingu, mogą skontaktować się z Fundacją GraTy pod numerem tel. 606 984 753 lub mailem: fundacja-graty@fundacja-graty.com.