Do tej pory młodzież nie miała odpowiedniego miejsca w Krośnie, gdzie mogłaby spędzać swój wolny czas. Często więc przesiadywała na krośnieńskich podcieniach. Z tego powodu w 2018 roku doszło do konfliktu między młodymi a strażą miejską.
Strażnicy uważali, że nastolatkowie zachowują się jak chuligani. Natomiast według młodzieży strażnicy straszyli i przeganiali ich bez powodu. W złagodzenie konfliktu zaangażował się Adrian Krzanowski, redaktor naczelny portalu Krosno24.pl, który wysłuchał i zorganizował kilka spotkań z młodymi. Wraz z wolontariuszami Legionu Gerarda udało się dla nich zorganizować różne zajęcia, m.in. szkolenia z pierwszej pomocy. Pisaliśmy o tym tutaj.
Postulaty młodzieży spisane przez naszego dziennikarza zostały przekazane prezydentowi na sesji Rady Miasta. Kilka tygodni później Piotr Przytocki w swoim programie wyborczym z 2018 roku obiecał powołać do życia Młodzieżowy Dom Kultury, w którym byłyby organizowane interesujące zajęcia dla młodych.
Po kilku latach dzięki funduszom norweskim udało się spełnić tę obietnicę. Wyremontowano piwnice kamienicy Rynek 6 i urządzono w nich Centrum Aktywności Młodzieży - miejsce przyjazne młodym ludziom. Więcej o pracach nad tym miejscem pisaliśmy tutaj.
– Można tutaj przyjść, wypić kawę, spotkać się ze znajomymi, usiąść i odrobić lekcje, a także skorzystać z licznych atrakcji: koncertów, wystaw, spotkań literackich, pokazów filmowych czy warsztatów – mówi Alicja Menet, opiekunka młodzieży (zwana tutorką). Ma ona już doświadczenie w pracy z młodzieżą - do tej pory koordynowała program wspierający ich inicjatywy pn. ObudźMy Miasto! Pisaliśmy o nim tutaj.
Do dyspozycji młodych ludzi jest blisko 200 m2. W Centrum znajduje się kawiarnia, czytelnia oraz przestrzeń galeryjna. Do tego w piwnicach wydzielono salę teatralną i audiowizualną ze sceną i widownią, gdzie można organizować różnego typu aktywności artystyczne. Jest też duża sala warsztatowa, w której będą się odbywać przeróżne wydarzenia: warsztaty, spotkania autorskie, konferencje.
- Nie ma wątpliwości, że młodzieży brakowało takiego miejsca. Cieszą się, że mogą spędzać tutaj czas – mówi Alicja. – To jest po prostu fajna, kreatywna przestrzeń, w której można się rozwijać i robić rzeczy, których w szkole się nie robi. U nas nie ma żadnych wymagań oprócz zachowania podstawowych zasad kultury i moralności.
Pieczę nad Centrum ma sprawować Społeczna Rada Młodzieży, która obecnie pracuje nad dwudniowymi uroczystościami jego otwarcia. Na razie CAM jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 oraz w soboty od 12:00 do 18:00. – Są to testowe godziny, na razie badamy, jak to się sprawdzi – dodaje tutorka.
Uroczyste otwarcie Centrum Aktywności Młodzieży nastąpi we wtorek (10.10) o godz. 10:10. Wcześniej barwny pochód młodych ludzi przemaszeruje od BWA do CAM. Na młodzież w tym dniu czeka wiele atrakcji. Zostanie dla nich wydzielone kilka stref, m.in. rolkarska, gier planszowych i interaktywnych, piłkarska, relaksu, artystyczna, pokazów filmowych oraz koncertów.
– Specjalnie z okazji otwarcia podcienia zostaną udostępnione dla rolkarzy. Na zewnątrz będzie też strefa relaksu i piłkarska. W dawnych pomieszczeniach Punktu Informacji Kulturalno-Turystycznej będzie można malować po ścianach, zaś w Centrum skorzystać z games roomu i kawiarni: coś zjeść i się napić. Będzie też możliwość wymiany książek i ubrań, a także kącik zdjęciowy – wymienia Alicja Menet.
Wieczór zakończy się koncertem hiphopowo-rapowym Agi Walczak z zespołem. Odbędzie się też pokaz filmowy grupy ViArt.
Drugi dzień otwarcia (11.10) również będzie obfitował w wiele atrakcji. Będą obowiązywać bajkowe i filmowe stroje. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 pokazem mody świetlnej Sabiny Burek (pisaliśmy o niej tutaj). Następnie zostaną rozdane nagrody uczestnikom tegorocznej edycji programu ObudźMy Miasto!
Oprócz tego będzie dostępna przestrzeń krawiecka wraz z wypożyczalnią bajkowych strojów, odbędą się koncerty, będzie można zobaczyć wystawę uczniów Plastyka, skorzystać ze strefy fitness oraz wziąć udział w panelach dyskusyjnych skierowanych do młodzieży. – W trakcie będzie można posłuchać o historii piwnic, w których znajduje się Centrum Aktywności Młodzieży. Może uda się porozmawiać z paroma osobami, które pamiętają dawne czasy – dodaje Alicja.
Dzień zakończy się potańcówką na podcieniach, którą poprowadzi DJ Kusy. Pełny program można zobaczyć tutaj.
Centrum Aktywności Młodzieży powstało dzięki funduszom norweskim. Jego koszt to ponad 4,3 mln zł. Bieżące funkcjonowanie będzie finansowane w przyszłości ze środków własnych miasta. CAM podlega formalnie pod Biuro Wystaw Artystycznych.
Mają być w nim organizowane różnego rodzaju warsztaty, np. ze samoświadomości młodzieży, zarządzania projektami, ekologii czy zero waste, a także odbędą się takie wydarzenia jak: Ogólnopolska Giełda Projektów Młodzieżowych czy Ogólnopolskie Forum Rad Młodzieżowych.