ROZWÓJ
Taki jest pomysł na nowe osiedle. Zielone, przyjazne i nowoczesne
Planowane przez Miasto nowe osiedle, które ma powstać na 46 ha między ulicami Sikorskiego i Polną, doczekało się koncepcji urbanistycznych. Według planów może tam powstać niemal 3 tysiące mieszkań, przedszkole, dom seniora, a nawet dworzec. Osiedle ma być przyjazne dla człowieka, który ma przebywać wśród zieleni i mieć gdzie wypocząć.
Redakcja
Portalu
Jedna z wizualizacji koncepcji. Jezioro w centrum osiedla ma być jego główną atrakcją
MICHAŁ PIECH, LUMIOO SP. Z O.O., PIOTR CEGIELSKI
Przypomnijmy. W dzielnicy Suchodół, pomiędzy ulicami Sikorskiego i Polną, Miasto planuje utworzenie nowego osiedla. To aż 46 ha nieużytków, którymi dysponuje Krajowy Zasób Nieruchomości. Z tą instytucją państwową Miasto podpisało umowę o współpracy i dzięki temu może zagospodarować ten teren pod mieszkalnictwo i usługi. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.
Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wygrała grupa architektów: AMP Architekt Michał Piech, LUMIOO sp. z o.o. i Projekt Officyna Pracownia Architektury Piotr Cegielski. Właśnie poznaliśmy dwie wersje zwycięskiej koncepcji.
Urbaniści i architekci uznali, że skoro obszar ma "dziewiczy" charakter, to posiada wręcz nieograniczone możliwości wydzielenia niezależnego osiedla mieszkaniowego z całą niezbędną infrastrukturą zapewniającą jej funkcjonowanie. Osiedle ma być "modelowe", ze zrównoważoną przestrzenią, w której budynki nie tylko współgrają ze sobą, ale także z infrastrukturą, terenami rekreacyjnymi i zielenią.
Lokalizacja terenu, na którym planowane jest nowe osiedle
krosno.obliview.com/
Wariant A koncepcji urbanistyczno-architektonicznej
MICHAŁ PIECH, LUMIOO SP. Z O.O., PIOTR CEGIELSKI
Wariant B koncepcji urbanistyczno-architektonicznej
MICHAŁ PIECH, LUMIOO SP. Z O.O., PIOTR CEGIELSKI
Oba warianty mają cechy wspólne:
- główna droga dojazdowa znajduje się od strony południowej (to ulica równoległa do Polnej);
- utworzenie terenów rekreacyjnych wokół potoku Olszyny (od strony północnej, jako bufor oddzielający nowe osiedle od linii kolejowej);
- utworzenie nowej ulicy w kierunku północ-południe (po wschodniej stronie terenu);
- utworzenie sieci uliczek ("ringu") wewnątrz osiedla dla ruchu kołowego, rowerowego i pieszego;
- rozproszenie typu i wysokości zabudowy od niskiej na peryferiach osiedla do wyższej w centralnej części osiedla (maks. 6 kondygnacji);
- lokale handlowo-usługowe zlokalizowane na parterach budynków wielorodzinnych;
- utworzenie dworca kolejowego;
- utworzenie zbiornika retencyjnego wód opadowych, który ma być główną atrakcją przestrzeni publicznej wewnątrz osiedla.
Ekologia i człowiek
Kluczowe założenie dla obu wariantów to duży nacisk na odnawialne źródła energii oraz rozwiązania proekologiczne:
- dachy płaskie w przypadku budynków wielorodzinnych zaprojektowane jako zielone, zbierające wodę deszczową (deszczówka ma zasilać zbiornik w centrum);
- dachy wszystkich budynków (w tym szkoły, domu starców, przedszkola, dworca i administracji) pokryte ogniwami fotowoltaicznymi oraz wiatrakami produkującymi energię dla całego osiedla;
- stworzenie jak największej samowystarczalności osiedla pod względem funkcjonalnym, co w przełożeniu spowoduje zmniejszenie potrzeb komunikacji kołowej na rzecz pieszo-rowerowej;
- mniejsze pokrycie terenu drogami, a pozostawienie większej powierzchni zielonej;
- możliwość przydomowych upraw w szklarniach i ogródkach;
- ciąg spacerowy dookoła osiedla zatopiony w zieleni.
Wewnątrz osiedla urbaniści postanowili uspokoić ruch kołowy: prędkość ma być ograniczona do 20 km/h, a pierwszeństwo ma mieć ruch pieszy i rowerowy, który odbywa się w otoczeniu zieleni i wody (to rozwiązanie znane w dużych miastach jako tzw. woonerfy).
W obu założeniach planiści kierowali się podstawową myślą przewodnią, że:
to mieszkańcy stanowią o wartości osiedla i to oni tworzą jego tożsamość.
"Modelowe osiedle w Krośnie ma być przyjazne dla życia, wspierające zacieśnianie więzi społecznych i sąsiedzkich dla wszystkich pokoleń mieszkańców" - podkreślają. Mają temu też służyć liczne ławeczki, place zabaw i zewnętrzne siłownie.
Szczegóły i dalsze konsultacje
Ze szczegółowymi opisami koncepcji można zapoznać się tutaj (pliki pdf):
Urząd Miasta zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w dalszych konsultacjach nad zagospdarowaniem nowego osiedla. Architekci i urbaniści, którzy przedstawili koncepcje, chcą wysłuchać uwag i sugestii mieszkańców. Spotkania odbędą się 15 i 17 listopada (wtorek, czwartek) o godzinie 16:00 w sali narad Urzędu Miasta Krosna przy ul. Staszica 2, pokój 21, I piętro.
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: