INWESTYCJE

Z Funduszy Norweskich powstaną: bulwary, parki i miejsce dla młodzieży

Dwa lata trwały prace nad pozyskaniem Funduszy Norweskich. Finalnie Krosno otrzymało trzykrotnie mniejszą kwotę niż zakładano, czyli 15 mln zł. Nie wszystkie planowane inwestycje zostaną więc zrealizowane. Władze miasta zdecydowały, że powstaną m.in. alejki pieszo-rowerowe nad Wisłokiem i nowe miejsce spotkań dla młodzieży.
Redakcja Portalu
Bulwary nad Wisłokiem będą prowadzić od hali sportowej przy ul. Bursaki aż do ul. Cichej
Damian Krzanowski

Na początku do zdobycia z Funduszy Norweskich była niebagatelna kwota nawet 10 mln euro. W przygotowanie projektu pod nazwą „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” zaangażowano więc ekspertów, pracowników Urzędu Miasta i osoby zgłoszone przez samych krośnian.

Powołano radę programową i zespół zadaniowy. Organizowano spotkania, w trakcie których zastanawiano się m.in. jak reaktywować krośnieński Rynek i sprawić, aby miasto stało się atrakcyjne dla turystów i zewnętrznych inwestorów. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj.

Finalnie powstał projekt rozwoju Krosna liczący kilkaset stron, w którym ujęto ponad 100 różnych przedsięwzięć. Jednak zamiast planowanych 10 mln euro, Krosnu przyznano 3,5 mln euro (15 mln zł). To oznaczało, że władze miasta musiały zrezygnować z większości inwestycji. Możecie przeczytać o tym tutaj.

Teraz już wiadomo, co zostanie zrealizowane z pozyskanych funduszy. Wśród szeregu inwestycji i działań poprawiających jakość życia mieszkańców Krosna znalazły się:

„Bulwary” nad Wisłokiem

Do końca kwietnia 2024 roku na ponad 2-kilometrowym odcinku wzdłuż Wisłoka mają powstać alejki pieszo-rowerowe. Betonowa ścieżka o szerokości 3,5 m rozpocznie się od hali sportowej przy ul. Bursaki. Następnie poprowadzi pod mostem na ul. Niepodległości i wzdłuż wałów przy bazarze na ul. Legionów, aż do kładki na ul. Fredry. Tam rozwidli się. Jedna jej odnoga skieruje się w stronę Centrum Dziedzictwa Szkła, zaś druga poprowadzi prawą stroną rzeki na ul. Okrzei i dalej pod mostem, aż do ul. Cichej.

Ścieżka będzie prowadzić pod mostem na ul. Niepodległości 
damian krzanowski

Co kilkanaście metrów na ścieżce będą rozmieszczone ławeczki. Natomiast w okolicach hali sportowej i kładki na ul. Fredry powstaną dwie strefy odpoczynku z urządzeniami rekreacyjnymi.

Parki kieszonkowe na osiedlach

Jeden z parków kieszonkowych powstanie na terenie zielonym pomiędzy starostwem powiatowym a sklepem Lidl przy ul. Lwowskiej
damian krzanowski

Powstaną dwie strefy wypoczynkowe, tzw. parki kieszonkowe przy ul. Piastowskiej i na terenie zielonym pomiędzy starostwem powiatowym a sklepem Lidl przy ul. Lwowskiej. Głównym założeniem takich miejsc jest zagospodarowanie z udziałem mieszkańców terenów zieleni w otoczeniu osiedli i dróg publicznych.

Lokalizacja drugiego parku kieszonkowego przy ul. Piastowskiej
damian krzanowski

Dzięki nim krośnianie będą mogli się poczuć jak we własnym ogrodzie. Parki będą wypełnione kwiatami i drzewami. - Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie w tych strefach coś dla siebie - informuje magistrat.

Park sensoryczny na ul. Chopina

Park sensoryczny przy ul. Chopina będzie pełnił funkcję rekreacyjną oraz rehabilitacyjną
damian krzanowski

W otoczeniu ogródków działkowych przy ul. Chopina powstanie park o powierzchni 0,7 ha. Oprócz funkcji rekreacyjnej będzie też posiadał rehabilitacyjną. Na części parku zostanie urządzony ogród sensoryczny dla osób niepełnosprawnych.

Projekt obejmuje m.in. budowę altany, pomostów, ścieżek, wykonanie suchej rzeki, montaż małej architektury oraz zagospodarowanie zieleni.

Miejsce spotkań dla młodzieży na Rynku

Centrum Aktywności Młodzieży ma powstać w piwnicach kamienicy przy ul. Rynek 6. Będzie to miejsce spotkań, rozwijania pasji, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń.

W każdym etapie projektowania tego miejsca będzie uczestniczyła młodzież. Jej sugestie zostaną wzięte pod uwagę przy ustalaniu sposobu zagospodarowania obiektu, w tym aranżacji wnętrz.

CAM ma służyć realizacji oddolnych inicjatyw. Będą się w nim odbywały m.in. warsztaty, fora młodzieżowe, dyskusje, koncerty, pokazy filmów i wystawy początkujących młodych artystów.

Czym są Fundusze Norweskie?

Fundusze Norweskie to forma bezzwrotnej pomocy finansowej przyznawanej członkom Unii Europejskiej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein - państwa niezrzeszone w UE, ale będące częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W zamian za udzielaną pomoc finansową korzystają one z dostępu do wewnętrznego rynku UE.

Głównym celem Funduszy Norweskich jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: