- Ten wyjazd nauczył nas przede wszystkim otwartości - mówią zgodnie chłopcy z technikum w Turaszówce. Jesienią 2005 r. wyjechało do Finlandii 16 uczniów. Podobnie było w tym roku - we wrześniu przebywała tam kolejna 16-osobowa grupa młodzieży. Obie grupy przebywały w kraju Nokii przez okres 3 tygodni. Młodzież mieszkała w internacie przy zaprzyjaźnionej szkole.
Kto mógł wyjechać? Uczniowie drugich, trzecich i czwartych klas technikum, którzy kształcą się w kierunkach elektrycznych, elektronicznych, telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Nie wystarczyła sama chęć wyjazdu. Uczniowie musieli mieć dobre wyniki w nauce i znać język angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym.
- Na wakacjach mieliśmy szkolenie. Poznawaliśmy angielskie słownictwo techniczne oraz fińską kulturę i obyczaje - opowiadają uczniowie. - Języka fińskiego w ogóle nie liznęliśmy - mówili portalowi przed wyjazdem.
Co tam robili? Przede wszystkim, odbywali staże zawodowe w różnych zakładach produkujących i serwisujących sprzęt elektryczny, RTV i AGD. Zajęcia odbywały się pod okiem kompetentnych osób.
Na przykład Krzysztof Pulnar (na zdjęciu obok) odbywał staż w szkole zawodowej. - Mogłem tam korzystać ze sprzętu, którego nie ma w Polsce. Chociażby ze specjalistycznego urządzenia do lutowania półprzewodników elektronicznych - opowiada.
- Byliśmy w fabryce papieru, jednej z największych w Finlandii. Zobaczyliśmy cały proces powstawania papieru - opowiadają przykładowo uczniowie. "Zasadniczym celem projektu było zdobycie nowych doświadczeń zawodowych w wyniku kontaktów z wysoko zaawansowanym partnerem zagranicznym, zarówno w sferze technologii, sprzętu jak też relacji społecznych, zwłaszcza w zakresie działalności usługowej" - czytamy w opisie przedsięwzięcia.
Wyjazd do Finlandii był także okazją do poznania tego kraju. Młodzież z "Elektryka" zwiedziła miejscowość Kokkola i jej okolicę, poznawała życie codzienne Finów, ich język, zwyczaje i kulturę. - Wszystko było tak zorganizowane, że nie było czasu się nudzić - od rana do wieczora były różne zajęcia - wspominają uczniowie.
- Wyjazd nauczył mnie szerszego spojrzenie na ludzi z innego kraju, wyrozumiałości i otwartości - twierdzi Krzysztof Pulnar. - Taki wyjazd ma szereg zalet. Uczniowie nie tylko wyzbywają się ksenofobii i burzą stereotypy, ale także leczą się z kompleksów, bo okazuje się, że są w czymś dobrzy. Młodzież ma też możliwość zobaczenia europejskich firm, zapoznania się z nowoczesną technologią i organizacją pracy - wylicza Hanna Piechota, dyrektor szkoły.
Uczniowie technikum kończą edukację egzaminem teoretycznym i praktycznym w IV klasie. Twierdzą, że staż na pewno im w tym pomoże. - Podczas takich staży w zakładach pracy uczniowie mieli możliwość sprawdzenia, na ile praktycznie i teoretycznie są przygotowani do zawodu - mówi Józef Bek, jeden z opiekunów grupy.
Chłopcy z "Elektryka" już się cieszą, bo dostali dokumenty poświadczające odbycie stażu zawodowego w Finlandii. - Przyda się do CV w całej Europie - mówią.