Sztuka

"Znaki" - wystawa w Muzeum Podkarpackim

  • Prezentacja dzieł artystów-pedagogów, pracowników Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
  • 17 maja 2018 (czwartek) - 22 lipca 2018 (niedziela)
  • Muzeum Podkarpackie (Krosno, ul. Piłsudskiego 16)
  • Ulgowy - 3 zł, zwykły - 6 zł

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 maja 2018 o godz. 17:00.

Wystawa "Znaki" prezentowana w Muzeum Podkarpackim w Krośnie w od maja do
lipca jest pokazem dzieł artystów-pedagogów, pracowników Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, swoistym wycinkiem ich bogatego dorobku, próbą sygnalizacji tematów i problemów, których dotykają w swych twórczych poszukiwaniach.

Ekspozycja obejmuje prace z różnych dyscyplin, w tym: malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową oraz cyfrową, fotografię, multimedia i rzeźbę. Oprócz prezentacji zbiorowej, która z samej swej istoty jest szalenie ciekawa, poszerzając nasze spektrum poznania i dając możliwość wielokrotnej relacji twórca – odbiorca, wyjątkowości tej wystawie dodaje fakt, że jest ona amalgamatem dzieł artystów będących przewodnikami w twórczej drodze młodych adeptów sztuki, nauczycielami, mistrzami młodego pokolenia. Są to pedagodzy, którzy na co dzień uwrażliwiają młodzież na sztukę, przekazując swoje doświadczenie i wiedzę.

Obelisk
Antoni Nikiel

Stylistyka prac prezentowanych na wystawie pozwala dostrzec to, co w sztuce
współczesnej najbardziej istotne, a równocześnie reprezentatywne dla poszczególnych
artystów. Dzieła tu zaprezentowane są możliwością szerszego kontaktu ze sztuką
natchnioną, będącą odzwierciedleniem ponadprzeciętnej wyobraźni artystów. Są to kreacje nasycone pytaniami, niepewnością, myślą filozoficzną, niemalże mistyczne, pozbawione dosłowności, są jak wyzwanie rzucone wyobraźni odbiorcy.

Tytuł ekspozycji, będącej szczególnym dialogiem osobowości twórczych, odnosi się
do podstawowych warstw dzieła sztuki, w których znak – signum to zapowiedź czegoś
ważnego, to intelektualna, a często i metafizyczna konstrukcja, otwierająca przed nami nowe wymiary. W znaku jest ukryte poznanie, jest on zarazem nośnikiem tajemnicy, swoistego poetyckiego ineffable. Znak jest także formą komunikacji i porozumiewania się, jest ważnym elementem edukacji, swoistą syntezą rodzącą przekaz informacyjny. Znak intryguje, buduje narracje, wyznacza linię porozumienia, pokazuje kierunek. Sam będąc jedynie przyczynkiem, początkiem pewnej przestrzeni, ośmiela nas do szukania poza, do podróży w nieskończoność horyzontu, a przede wszystkim – ku sobie. 

"Piękno jest prawdą, prawda jest pięknem" napisał John Keats w Odzie na urnę grecką, w tak różnorodnej i bogatej prezentacji eksponowanej w Muzeum Podkarpackim niewątpliwie każdy znajdzie zarówno prawdę, jak i piękno, gdyż sztuka, pomimo wszystkich swoich zawirowań w czasach współczesnych, wraca do tych wartości jako do swych źródeł.

WIĘCEJ INFORMACJI
  • 13 43 213 76