Wspomnienia

"Zima, a jak to dawniej bywało" - wystawa w Muzeum Podkarpackim

  • Wystawa czasowa poświęcona tematyce zimowej.
  • 11 grudnia 2018 (wtorek) - 10 marca 2019 (niedziela)
  • Muzeum Podkarpackie (Krosno, ul. Piłsudskiego 16)
  • Ulgowy - 3 zł, zwykły - 6 zł

Zebrane eksponaty pochodzą z XIX i XX wieku oraz z okresu międzywojennego. Jest to wystawa interdyscyplinarna, na której znajdują się zabytki o charakterze historycznym, etnograficznym, ludowym oraz artystycznym. Opowiada ona o niezwykłych czasach, ludziach, szaleństwach, ryzyku, zabawie, sporcie, o tym jak kultura inspiruje się naturą i jak oba te porządki się przenikają. Świadkowie minionych dni pozostawili dla nas tysiące zdjęć, listów, notatek, dzieł sztuki, z których wyłaniają się ich twarze, zwyczaje, miejsca, które możemy na zawsze zachować w pamięci.

Na wystawie pragniemy zaprezentowane będą różne oblicza zimy poprzez historyczne sprzęty sportowe, tj. narty, sanie, łyżwy, rakiety śnieżne oraz dzieła artystów polskich - malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, a także materiały archiwalne, dokumenty, prasę, zdjęcia, plakaty oraz karty pocztowe wydane do 1939 roku. Wśród eksponowanych dzieł malarstwa polskiego można obejrzeć prace m.in.: Stanisława Barabasza, Stefana Filipkiewicza, Stanisława Raczyńskiego, Stanisława Gałka, Wandy Gentil Tippenhauer, Adama Setkowicza, Stanisława Jankowskiego, Seweryna Bieszczada czy Apolinarego Kotowicza. Na ekspozycji możemy podziwiać również pierwszą nartę Stanisława Barabasza oraz czekan Mariusza Zaruskiego założyciela TOPR, niezwykły zbiór drewnianych par nart od polskich i zagranicznych producentów, sanie z dekoracją rzeźbiarską oraz bobslej.

Marian Jankowski, „Pejzaż wiejski zimą”, akwarela, papier, zbiory Muzeum Podkarpackiego w Krośnie
Muzeum Podkarpackie

Wystawa jest adresowana do miłośników zimowego pejzażu, gór i wszelkich sportów związanych z tą porą roku. Ekspozycja ta została zorganizowana przy współpracy licznych instytucji. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz ze zbiorów kolekcjonerów prywatnych: Aldony Merskiej-Sroki, Bartosza Górskiego i Stanisława Włodyki.

Plakat wystawy
Muzeum Podkarpackie
WIĘCEJ INFORMACJI