Malarstwo

Zbigniew Święciński - wystawa w BWA

 • star_border
  Wystawa malarstwa.
 • schedule
  19 października 2018 (piątek) - 09 listopada 2018 (piątek)
 • location_on
  Galeria BWA (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  Wstęp wolny

Wernisaż wystawy odbędzie się 19 października 2018 r. o godzinie 17:00.

Zbigniew Święciński ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni prof. Juliusza Joniaka. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w latach 1996/97. Wystawiał indywidualnie w takich galeriach jak: Galeria GIL Kraków, Galeria Expo Kraków, Galeria BWA Krosno, Galeria Vauxhall Londyn, Galeria POSK Londyn, Galeria Mała Giżycko, Galeria Sztuki Współczesnej Suwałki, Galeria MDK Sanok. 

Siła pragnień
Zbigniew Święciński

„Skrajnie spontaniczne malarstwo i żywiołowy temperament pozwalają zaliczyć malarstwo Zbigniewa Święcińskiego do improwizowanego inspirowanego podświadomością ekspresjonizmu. W gruncie rzeczy jest to jednak malarstwo „materii”, nie pozbawione realistycznych aluzji. Co prawda Święciński sięga po różne bodźce umożliwiające mu znalezienie jakiegoś pretekstu do namalowania obrazu, ale zasadniczą siłą jego malarstwa jest rekonstruowanie subiektywnych przeżyć. Malarstwo to jest kreacją wyzwalających się emocji, zwłaszcza w obszarze koloru i materii. Z jednej strony autor dąży jakby do radosnej, niczym nie skrępowanej euforii, a z drugiej do pewnego dramatyzmu i niesamowitości.

W malarstwie Zbigniewa Święcińskiego cenną rzeczą jest to, że artysta chce być prawdziwy i spontaniczny i chce pokazać coś wyjątkowego, czym mógłby zadziwić i zachwycić nawet tych najbardziej wybrednych i konserwatywnych odbiorców sztuki i tych którzy stykają się z malarstwem w sposób intuicyjny, a którym potrzebne są na co dzień optymizm i niezwykłość (…)” - w taki sposób znany krakowski malarz i krytyk sztuki Stanisław Tabisz określił malarstwo Zbigniewa Święcińskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward