Wernisaż odbędzie się 11 kwietnia 2018 r., o godz. 17:00 w Saloniku Artystycznym.
Maria Górecka, ur. 2 sierpnia 1951 r. w Zagórzu. Studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. A. Hajdeckiego w 1975 r. W l. 1976-1995 pracowała jako nauczyciel akademicki w IWA UMCS w Lublinie, prowadząc pracownię w Zakładzie Rzeźby. W 1995 r. podjęła pracę w Instytucie Wychowania Plastycznego WSP w Rzeszowie. Obecnie jest prof. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Brała udział w ponad 50 wystawach indywidualnych w kraju (Lublin, Białystok, Rzeszów, Przemyśl, Sandomierz, Dębica, Tyczyn, Iwonicz, Nysa, Paczków, Dukla, Jasło, Sanok, Kielce, Kraków, Jarosław) i za granicą (Berlin - Niemcy, Košice -Słowacja, Wiedeń - Austria, Miami - Floryda, Lwów, Truskawiec - Ukraina). Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju (Kraków, Warszawa, Rzeszów, Radom, Gdańsk, Oświęcim, Lublin, Dębica, Majdanek, Poznań, Krosno, Ostrowiec Świętokrzyski, Puławy, Racibórz, Przeworsk, Nisko, Kraśnik, Przemyśl, Mielec, Dukla, Nysa, Brzeg, Sanok, Lesko, Łańcut, Jasło, Orońsko, Jarosław) i za granicą (Berlin, Gelsenkirchen, Münster, Monachium, Köln, Wuppertal, Inzlingen - Niemcy, Orchard Lake, Michigan - USA, Viroinval - Belgia, Marchegg, Wiedeń - Austria, Ałma-Ata, Moskwa - ZSRR, Rožňava, Košice, Považská Bystrica, Sivec, Michalovce, Stará Ľubovňa, Medzilaborce, Košická Belá -Słowacja, Czajan, Lwów - Ukraina, Budapeszt - Węgry, Paliano - Włochy, Montedoro -Sycylia).
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. wyróżnienia w konkursie na pomnik rzeźbę Matki Polki - Łódź, III nagrody na Ogólnopolskiej Wystawie „Przeciw Wojnie -Majdanek”, wyróżnienia na wystawie „Dzieło Roku” - Rzeszów. Brała też udział w konkursie zamkniętym na medal (realizacja na II i III Międzynarodowe Biennale Sztuki „Przeciw Wojnie - Majdanek”). Jej realizacje artystyczne to m.in.: projekt oraz wykonanie lalki do teatru (jawajki) do Berlina, projekt i realizacja dwóch kostiumów do teatru w Berlinie, realizacja statuetki „Pojednanie” dla fundacji polsko-ukraińskiej, realizacja statuetki dla Polskiego Radia Rzeszów na konkurs „Najlepsza Firma Roku”, realizacja rzeźby dla biblioteki uniwersyteckiej, realizacja statuetki dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Rzeszowskiego. Brała też udział w konkursie „Wizja Uniwersytetu Rzeszowskiego”. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych, instytucjach i muzeach w kraju i za granicą.