Fotografia

Władysław Kandefer - wystawa w Galerii Portius

  • Ekspozycja fotograficzna z okazji 100. rocznicy urodzin Władysława Kandefera.
  • 21 stycznia 2022 (piątek) - 31 marca 2022 (czwartek)
  • Galeria Portius (Krosno, Bursaki 29a, przewiązka)
  • Wstęp wolny

Wystawa związana jest z 100. rocznicą urodzin Władysława Kandefera. Prezentowane na niej są zdjęcia autorstwa Krzysztofa Antosza.

Władysław Kandefer - artysta rzeźbiarz, człowiek niezwyczajny. Urodził się 10 listopada 1921 roku w Iwoniczu-Zdroju. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Iwoniczu-Zdroju i już wtedy przejawiał zainteresowania artystyczne, które skłoniły go do wyboru szkoły średniej. W latach 1937-1939 uczył się podstaw sztuki rzeźbiarskiej w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, noszącej teraz imię Iwoniczanina Antoniego Kenara. Niestety wybuch II wojny światowej przerwał jego naukę i artysta został w Iwoniczu, gdzie kontynuował swoją pasję i wykonywał rzeźby i przedmioty użytkowe, m.in. protezy ortopedyczne dla inwalidów wojennych.

Od 1944 roku kontynuował naukę w Zakopanem. Następnie w latach 1946-1952 studiował na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, początkowo pod kierunkiem profesora Stanisława Popławskiego, a od czwartego roku profesora Xawerego Dunikowskiego, który powierzył mu rolę asystenta w swojej pracowni.

Wystawa w Galerii Portius
Krzysztof Antosz

Rysunku uczył się między innymi u Zbigniewa Pronaszki i Czesława Rzepińskiego. Po ukończeniu studiów pracował jako asystent prof. Jana Szczepkowskiego, a potem ze względu na sytuację rodzinną wrócił do Iwonicza.

W 1954 rozpoczął pracę w Zespole Szkół Zawodowych w Miejscu Piastowym jako nauczyciel rysunku zawodowego, technologii drewna i plastyki. Od 1979 współtworzy Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym. Artysta przyczynił się również do powstania krośnieńskiej Galerii BWA. W 1982 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal rzeźbiarstwo stanowiło sens jego życia.

Władysława Kandefera można zaliczyć do artystów wszechstronnych. Uprawiał wiele rodzajów sztuk plastycznych, począwszy od rzeźbiarstwa, a skończywszy na malarstwie. Preferował sztukę realistyczną. W każdym dziele artysty można rozpoznać jego indywidualny styl, charakteryzujący się zrównoważoną klarowną kompozycją i doskonałą techniką rzeźbiarską. Ulubionym materiałem rzeźbiarskim pana Władysława było drewno (używał go nawet do wykonania modelu do odlewów tak licznie tworzonych medali). 

Władysław Kandefer
Krzysztof Antosz

Całą twórczość artysty można pogrupować na wiele działów. Osobną grupę w dorobku twórczym stanowią pełne dynamiki i wewnętrznej siły postacie sportowców: narciarzy, pływaków, gimnastyczek i łyżwiarzy. Inne, ze względu na tematykę wywierają na odbiorcach niezapomniane wrażenie. Jest to cykl prac pt. „Spotkanie”, „Brzemienna”, „Macierzyństwo” itp. Był też autorem ogromnej liczby pamiątkowych medali, plakiet, tablic okolicznościowych umieszczanych na pomnikach, fasadach budynków oraz rzeźbiarskich wystrojów wnętrz kaplic i kościołów.

Wiele z jego prac upamiętnia pobyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce. Są to głównie rzeźby, plakiety, medale oraz tablice okolicznościowe umieszczone na ścianie szpitala w Krośnie oraz na fasadach kościołów: Ojców Michalitów w Miejscu Piastowym, Świętego Piotra i Jana w Krośnie oraz Krośnieńskiej Fary. Wiele jego prac poświęconych było tematyce sakralnej. Były to rzeźby świętych, ołtarze, stacje „Drogi Krzyżowej” feretrony, krucyfiksy, znajdujące się w kościołach w Iwoniczu-Zdroju, Rymanowie, Majdanie Sieniawskim, we Włoszech w Forli, Nowosielcach k. Rudnika.

Wystawę będzie można oglądać do końca marca
Krzysztof Antosz

Oddzielną grupę w twórczości Władysława Kandefera stanowią realizacje pomnikowe, m.in.: popiersie Ignacego Łukaszewicza w Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Gorlicach i Krakowie, a w Iwoniczu-Zdroju popiersie Józefa Dietla, Wincentego Pola przy źródle Bełkotka oraz obelisk z medalionem Wojciecha Oczki. Olbrzymia grupa prac, bo ponad 130 sztuk, to projekty medalierskie, realizowane bezpośrednio w drewnie, a potem odlewane.

Projekty te wyróżniają się klarowną kompozycją, ciekawie potraktowaną przestrzenią i nowatorskim ujęciem tematu. Szereg prac wykonanych przez artystę zdobi nie tylko Iwonicz-Zdrój, ale też inne miejscowości, jak i wiele instytucji państwowych i obiektów sakralnych w Polsce i poza granicami kraju. Jego dorobek artystyczny, charakterystyczna sylwetka, rozwiany wąs, zaraźliwy śmiech, niezwykła bezpośredniość, pogoda ducha oraz otwartość na ludzi na zawsze zostanie wśród nas.