Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę Małgorzaty Mycek "Wieśniara". Finisaż odbędzie się 19 listopada (niedziela) o godz. 13:00
- To ostatnia szansa na spotkanie z osobą autorską Gosią Mycek. Przyjdź, weź udział w oprowadzaniu po wystawie i dyskusji o sytuacji osób queerowych na polskiej wsi - zachęcają organizatorzy.
Jak wygląda ich życie poza wielkimi ośrodkami miejskimi? Czy Maria Konopnicka i Maria Dulębianka były tylko przyjaciółkami? Historia postrzegania i traktowania osób queerowych w naszym regionie na przestrzeni lat.
Na obrazach Gosi Mycek młode blondynki ubrane w modne, sportowe ciuchy, karmią zwierzęta, rąbią drewno, koszą trawę, kopią ziemię. Nie widać po nich zmęczenia. Gosia tworzy idealne obrazy wsi, jak z dziecięcych książeczek pokazujących wzorcowy podział ról w społeczeństwie. A przecież jej kobiety są jakieś inne. Bardziej przerysowane, mocne, samodzielne i samowystarczalne. Tu i ówdzie pojawiają się na ich koszulkach napisy „Witchcraft”, niektórym spod jasnych czupryn wychylają się różowe rogi…
- Twórczość Gosi Mycek jest optymistyczna, pełna barw i humoru. Swoje obrazy, wyglądające jak wykonane flamastrami, maluje akrylem na starych banerach reklamowych. Gosia odnajduje we wsi, z której pochodzi i w swojej wspólnocie takie cechy, które idą w zgodzie z jej osobą. Nawet ciężkie prace wiejskie i trudne tematy mają na jej pracach wydźwięk pozytywny i dają poczucie cudowności życia. Gosia„odczarowuje” ponury obraz wsi w naszej kulturze - tak o twórczości Gosi Mycek mówi kuratorka wystawy, Magdalena Ujma.
W 2020 obroniłx dyplom magisterski na wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wyróżnionx w 40. Edycji konkursu Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową oraz w konkursie Allegro Prize 2021.Finalistx 46. edycji Biennale Bielska Jesień oraz 19 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Prowadziłx inicjatywę Wydawnictwo Bomba nagrodzoną w konkursie Młode Wilki 19.
Osoba artystyczna zajmująca się malarstwem i performansem, niespełniona gwiazda disco polo. Wychowałx się w małej wsi w Bieszczadach na przełomie millenium. W pracy artystycznej bada wątek peryferii, który w mainstreamowym dyskursie jest romantyzowany. Dodatkowo projektach Mycek wybrzmiewa zainteresowanie oddolnymi inicjatywami, queerem, feminizmem, strategiami emancypacyjnymi.