Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie oraz Galeria Sztuki w Rymanowie-Zdroju zapraszają na projekcję filmu "Węgierskie serce" w reżyserii Grzegorza Łubczyka oraz prelekcję Zygmunta Pelczara pt. "Pomoc Węgrów dla Polaków podczas II wojny światowej".
Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (25 maja) o godz. 19.00 w Galerii Sztuki w Rymanowie-Zdroju (ul. Zdrojowa 40).
Polska, dokumentalny, 2012, 63 min.
Reżyseria: Grzegorz Łubczyk
Żaden inny naród nie zachował się tak wspaniale wobec Polaków w czasie drugiej wojny światowej co Węgrzy, mimo iż byli oni sojusznikiem Hitlera. Pomocy polskim uchodźcom, uciekającym przed agresorem niemieckim i sowieckim, udzieliły nie tylko elity i Kościół katolicki, ale dosłownie całe społeczeństwo węgierskie.
W okresie drugiej wojny światowej przez Węgry przewinęło się ponad 120 tys. polskich uciekinierów, w tym wielu wojskowych, których przerzucano stąd do Francji. Tak się stało m.in. w przypadku płk. Stanisława Maczka, późniejszego generała, i jego słynnej brygady, a następnie dywizji pancernej. Nie byłoby polskiego wkładu w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami, gdyby polscy żołnierze nie dostali się na Zachód przez Węgry.
Polskich uchodźców rozlokowano w 200 miejscowościach, a ministerstwie spraw wewnętrznych utworzono specjalny departament nr 21 do opieki nad polskimi żołnierzami, którym kierował wielki przyjaciel Polski płk. Zoltan Balo.
Troskliwą opieka otoczono także cywili. W Balatonboglar ks. Bela Varga kierował stojącym na wysokim poziomie gimnazjum i liceum, przez które przewinęło się sześciuset młodych Polaków. Ze strony węgierskiej pomoc koordynował wspaniały przyjaciel Polaków, minister József Antall-senior, a ze strony polskiej – Ślązak Henryk Sławik. Za tę nielojalność wobec swego sojusznika Węgrzy zapłacili wysoką cenę, kiedy to Niemcy w 1994 r. zajęli ich kraj. W filmie „Węgierskie serce” o pomocy udzielanej Polakom opowiadają bliscy członkowie rodzin węgierskich opiekunów, a także polscy świadkowie oraz dzieci i wnuki tych, którzy doznali pomocy od Węgrów.
Film, w reżyserii Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski na Węgrzech, ma być hołdem dla naszych bratanków za bezprecedensową i bezinteresowną pomoc w dramatycznych czasach wojennych, będącą z ich strony heroicznym przykładem wierności wielowiekowej przyjaźni polsko-węgierskiej.(religia.tv)