Sztuka

Warsztaty z (więcej-niż-ludzkiego) sojusznictwa w BWA

  • Zajęcia dla dorosłych i młodzieży od 15 roku życia. Poprowadzi je Jakub Wydra.
  • 26 maja 2024 (niedziela), godz. 11:00
  • Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Wstęp wolny

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na warsztaty z (więcej-niż-ludzkiego) sojusznictwa, które odbędą się 26 maja (niedziela) o godz. 11:00. Przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży od 15 roku życia.

Wystawa Magdaleny Lazar „Świetliste bartery, wilgotne koalicje” to okazja do uważnego przyjrzenia się otaczającym nas istotom. Czasami ignorujemy je celowo, czasami o nich zapominamy, jeszcze innym razem działamy bez świadomości ich obecności. A jednak, są wśród nas i mają na nas wpływ – bardzo często to właśnie te „przezroczyste”, „drugorzędne”, „neutralne” obiekty mogą otworzyć nas na zupełnie nową perspektywę.

BWA Krosno

- Na warsztatach obudzimy się z antropocentrycznego snu – zobaczymy, że w rzeczywistości nie jesteśmy tak samodzielnym gatunkiem, jak może nam się wydawać. Wspólnie zastanowimy się, jak z innymi (nie tylko zwierzętami i roślinami) współtworzyć wspólnoty oparte na partnerstwie, a nie wyzysku. Świadomie tworzyć tytułowe sojusze, kolektywy i koalicje - zachęcają organizatorzy.

Warsztaty opierają się na koncepcji radykalnej inkluzywności (radykalność – zaangażowanie w dążeniu do zmiany, inkluzywność – włączenie, otwartość na wszystkich). Uczestnicy wymyślą sposoby na współ-bycie właśnie w taki sposób, a przez formułę pracy skupionej na „czytaniu posthumanistycznym” spróbować zobaczyć kogo dotychczas ignorowaliśmy, a być może chcemy uwzględnić. Ten nowy, odkryty porządek postarają się kreatywnie powołać do życia.

Plan warsztatów:

  • Z kogo się składamy. Kto nas tworzy? Punktem startu będzie rozmowa o tym, dlaczego ignorujemy aktorów pozaludzkich w naszej codzienności. Wyjaśnimy też kilka pojęć (antropoceny, posthumanizmy, istoty pozaludzkie), które mogą straszyć i wydawać się niepotrzebnie skomplikowane.
  • „Świetliste bartery, wilgotne koalicje”. Moment na wspólny czas w przestrzeni wystawy. Razem ze sztuką spróbujemy otworzyć się na nieoczywiste powiązania. I zastanowić się, dlaczego to właśnie artystki i dzieła sztuki mogą nam pomóc z konieczną zmianą perspektywy.
  • Radykalna inkluzywność. Radykalność – zaangażowanie w dążeniu do zmiany, inkluzywność – włączenie, otwartość na wszystkich. Wymyślmy sposoby na codzienne (pozagaleryjne) współ-bycie właśnie w taki sposób.
     

Jakub Wydra

Krytyk sztuki, dziennikarz, badacz miast w czasach antropocenu. Doktorant SDNS UJ w interdyscyplinarnym programie Society of the Future, absolwent MISH UJ (zarządzanie kulturą współczesną). Pracownik Instytutu Nauk o Środowisku UJ, naukowo zainteresowany obszarami przecięcia nauk społecznych i posthumanistyki.

WIĘCEJ INFORMACJI