Początek wydarzeń w ramach V Dni Kultury Żydowskiej w Dukli będzie miał miejsce w piątek, 3 sierpnia o godz. 20:00 w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej, gdzie odbędzie się kolacja szabatowa z udziałem gości konferencji naukowej "Niepodległa wielokulturowa".
4 sierpnia od rana na dukielskim rynku odbywać się będzie rekonstrukcja przedwojennego targu. Pośród sprzedających pojawią się żołnierze w mundurach z I Wojny Światowej. Będzie wspólne gotowanie gulaszu, warsztaty dla dzieci oraz muzyka na żywo. Zostanie również uroczyście otwarta wystawa p.t. „Niepodległa wielokulturowa”.
O godz. 12:00 w Muzeum Historycznym „Pałac” w Dukli rozpoczną się obrady konferencji. Prelegenci przybliżą słuchaczom zarówno temat zbrojnego udziału mniejszości wodzyskiwaniu niepodległości, ale także podejmą refleksję nad udziałem Łemków, Żydów czy Romów w kształtowaniu się wolnej Polski w skali makro i lokalnie. Szczegóły konferencji tutaj.
Wieczorem zaplanowano spotkanie na rynku, gdzie można będzie wysłuchać barwnych fragmentów doniesień prasowych z okresu odzyskania niepodległości. Przez cały dzień gazeciarze rozdawać będą również specjalne wydanie gazety.
5 sierpnia o 9:00 w Muzeum Historycznym „Pałac” rozpoczną się warsztaty dla nauczycieli i edukatorów zatytułowane: „Jak uczyć o wielokulturowości?” Trójka doświadczonych trenerów zaprosi do wspólnego doświadczania innowacyjnych, autorskich metod aktywnej pracy z grupami nad tematem wielokulturowości w różnych jej aspektach. Plastycznie, poprzez dramę i gry nauczyciele spróbują przyjrzeć się własnym potrzebom i opracują użyteczny dla siebie scenariusz zajęć edukacyjnych.
O 17:00 wszyscy uczestnicy konferencji spotkają się na modlitwie ekumenicznej na cmentarzu żydowskim w Dukli, po której będzie można zwiedzić to miejsce z przewodnikiem, dowiedzieć się, kto jest na nim pochowany oraz co oznaczają symbole na macewach.