23 lipca (piątek) o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z artystą i oprowadzanie po wystawie. Następnego dnia o godz. 10:00 rozpoczną się warsztaty rodzinne w przestrzeni sali wystawowej z Katarzyną Solińską.
Wystawa "Trudne tematy dla płaszczyzny" łączy różne obszary. Jej materia i struktura koncentruje się na obrazie i jego budzących wątpliwości przejawach, określa przestrzeń poprzez malarstwo na płótnie, które odkrywa swoją materialność i zmienia swój status, oraz obrazy wideo. Relacje pomiędzy pracami, zawarte w nich treści i ich wymiana, budują pole konfrontacji i subiektywną perspektywę. Oparta na nietypowych skojarzeniach gra z widzem przeradza się w autobiograficzny monolog. Wystawę pozornie definiuje szeroko rozumiany obraz, ale nie jest on obiektem refleksji, jest punktem wyjścia, komunikatem i kodem materii, który reprezentuje obecność rzeczy i zdarzeń, sygnalizując specyficzne środowisko.
- Interesuje mnie wyczerpanie i punkt krytyczny, a także zmiana ról i ukryty potencjał. Balansowanie pomiędzy oczywistościami generuje często nieoczekiwane wartości. Ton w pracach nadaje dekonstrukcja i prowokacyjna negatywność, zdegradowane materie, marginesy i absurd, wprowadzają zmiany w polu widzenia. Formy obserwacji nie opisują, ale raczej wskazują na pewne zaburzenia w komunikacji. Prace odwołują się do tkanki społecznej i podkreślają jej absurdy, akcentują proste rzeczy z ich trudnym podłożem - o swej twórczości mówi Marcin Mierzicki.
Ur. 1973 r w Lublinie, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w której obronił dyplom z malarstwa i doktorat w dziedzinie sztuki. Artysta wizualny, tworzy obrazy, instalacje, obiekty oraz wideo. Realizuje projekty, które w swojej strukturze prowokują interaktywność i są oparte na działaniach w procesie. W twórczości Marcina Mierzickiego punktem wyjścia był obraz, a raczej przekraczanie medium malarskiego w kierunku akcentowania jego materialności. Artysta porusza się w obszarze działań z obiektami, wykorzystuje również prace wideo, wprowadzając analizę medium filmowego, śledząc relacje filmowej rzeczywistości i materialnego świata. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2011 r.