Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na wystawę fotografii „Szkic do portretu Azji Środkowej” autorstwa Łukasza Grudysza. Ekspozycję oglądać będzie można do końca września.
Spotkanie autorskie planowane jest we wrześniu (szczegóły wkrótce).
Naszym Przodkom stepy i góry Azji Środkowej jawiły się w ciągu historii, najczęściej jako zagrożenie. Czy to jako Ojczyzna, pramacierz dzikich skośnookich wojowników na kudłatych koniach, czy to jako miejsce zesłania, z którego wracało niewielu. Jednocześnie budziły ciekawość i fascynowały docierające tu na wielbłądach luksusowe towary, opowieści o zaginionych przed wiekami cywilizacjach i baśnie. A jaka jest „prawdziwa” Azja? Dzisiaj?
Dla Łukasza Grudysza znalezienie odpowiedzi na to pytanie, jest wystarczającym pretekstem, aby zjechać z drogi i ruszyć tam, gdzie niebo dotyka Ziemi, spotkać Ludzi i dotknąć niepowstrzymanego życia w jego najprostszych przejawach. Wystawa „Szkic do portretu Azji Środkowej” jest próbą wstępnego uporządkowania materiału fotograficznego powstałego w czasie wypraw do Azji w latach 2013-2019.
- Mając bolesną świadomość, że Mongolia, Rosja, Syria, Pakistan, Chiny, Irak, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan - widziane przeze mnie na szlaku Jedwabnych Karawan to o wiele za mało na portret Azji i wiedząc, że będę musiał tam wrócić, zapraszam Państwa do obejrzenia wystawy z nadzieją, że w moich zdjęciach odnajdą Państwo dalekie echo własnej tęsknoty - zachęca autor wystawy.
Fotograf, operator filmowy, podróżnik i kulturoznawca o specjalności Kultura Krajów Karpackich. Rodowity krośnianin z rocznika 1984.
- Odkąd pamiętam, oglądam świat w obrazach wykadrowanych przez zawodowców i język fotografii, jest moim podstawowym językiem. Pierwsze pieniądze związane z fotografowaniem zarobiłem, kończąc szkołę podstawową i wtedy też dostałem swój pierwszy, „profesjonalny” aparat. Mój zawód jest dla mnie najnaturalniejszą rzeczą pod słońcem i choć rodzaj uprawianego przeze mnie dokumentalizmu jest często bardzo wymagający fizycznie, a niekiedy - najzwyczajniej w świecie niebezpieczny, chętnie traktuję go jako przedłużenie dzieciństwa i niezłą zabawę - twierdzi Łukasz Grudysz. Ostateczne szlify swojemu talentowi nadał w Łodzi na wydziale „Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia” Szkoły Filmowej.
Pojmując kadr jako prostą opowieść o zdumieniu i zachwycie światem, pomimo znaczących sukcesów szybko zaspokoił młodzieńczą potrzebę „sprawdzania” swoich umiejętności uczestnictwem w konkursach, wystawach zbiorowych i stowarzyszeniach i skoncentrował się na pracy dokumentalisty w terenie, a komercyjne zlecenia, które, jako operator kamery, realizuje w najbardziej egzotycznych zakątkach świata, na niemal wszystkich kontynentach, traktuje jako pretekst i okazję do snucia własnej opowieści.
Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń artystycznych lub po wcześniejszym ustaleniu pod nr tel. 13 43 218 98.