Nauka

Świat zmysłów - wystawa w Muzeum Podkarpackim

 • star_border
  Czy wiesz, że obraz w twojej siatkówce jest odwrócony? Czy jesteś pewien, że byłbyś w stanie podpisać się, widząc tylko odbicie lustrzane swojej ręki? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz na tejże wystawie.
 • schedule
  01 grudnia 2017 (piątek) - 28 stycznia 2018 (niedziela)
 • location_on
  Muzeum Podkarpackie (Krosno, Piłsudskiego 16)
 • note
  Normalny - 6 zł, ulgowy 3 - zł

Muzeum Podkarpackie zaprasza do wyjątkowego świata ludzkich zmysłów, tajemniczego i zachwycającego. Podczas zwiedzania wystawy samemu można będzie ten świat odkrywać. Do dyspozycji zwiedzających przygotowano kilkadziesiąt stanowisk hands-on, w których za pomocą prostych eksperymentów lepiej zrozumieć można zasady działania naszych oczu, uszu, narządu węchu, czy zmysłu dotyku.

Wystawa dostępna od 1 grudnia 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku
Muzeum Podkarpackie

Ta niezwykła interaktywna wystawa dzieli się na trzy części i każda z nich prezentuje inny aspekt działania zmysłów.

Pierwsza część to „Receptory - rejestratory sygnałów dla układu nerwowego”.  Eksperymenty przedstawiają budowę oraz podstawowe własności narządów zmysłów. Kilka doświadczeń pozwala widzowi na samodzielną ocenę sprawności własnych zmysłów, m.in. widzenie peryferyjne, powidok, a także umożliwia eksperymentowanie z percepcją dźwięków i poznanie budowy ucha. Tu zdobędziemy wiedzę o wadach wzroku, recepcji barw czy „drodze dźwięku” i będziemy mogli wyznaczyć własną krzywą słyszalności. Poznamy tu homunkulusa  sensorycznego, który wyjaśni nam fenomen receptorów dotykowych, a także zwiedzimy „ogród zapachów”.

Druga część - „Mono czy stereo”, to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu czy dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze. W eksperymentach z trójwymiarowymi obrazami zrozumiemy dlaczego para oczu jest potrzebna do prawidłowej oceny odległości, a para uszu do właściwej oceny kierunku dźwięku.

W trzeciej części - "szukać zmysły" na zwiedzających czekają triki optyczne i iluzje akustyczne. Będą mogli sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe. Będziemy mogli sprawdzić czym jest kamuflaż, zagrać na „dziwnym pianinie”, sprawdzić, jak bardzo sprzężone są ze sobą nasze zmysły i wychodzące od nich bodźce.

Wystawa przeznaczona jest w szczególności dla młodego widza oraz osób dorosłych, zainteresowanych nauką. Jej celem jest zdobywanie wiedzy poprzez zabawę, rozbudzanie zainteresowania nauką i jej rozwojem, według znamiennych słów Konfucjusza: Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem. 

Wystawa przygotowana jest przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dostępna do zwiedzania w Muzeum Podkarpackim w Krośnie od 1 grudnia 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku.WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward