Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na spotkanie z kulturą i tradycją ludową podczas zwiedzania wystawy poświęconej formom działania Stowarzyszenia Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. W najbliższą niedzielę (29 października) o godz. 16:00 zaplanowano spotkanie "Przy kawie o wystawie".
Przedstawiciel ULRA z Woli Sękowej przez godzinę będzie dostępny w Galerii wystaw czasowych, by w swobodnej atmosferze spotkać się z osobami chętnymi do rozmowy zarówno o działaniach Stowarzyszenia, jak i o samej wystawie.
- Spotkanie będzie prowadzone w sposób nieformalny i spontaniczny, a jego przebieg zależny będzie od uczestników. Wszyscy zainteresowani zostaną ugoszczeni kawą, herbatą i czymś słodkim - zapraszają organizatorzy. - By uczestnicy mogli poczuć się jeszcze swobodniej i żeby kawa lepiej smakowała zachęcamy do przyniesienia z domu ulubionego kubka lub filiżanki.
Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej jest kontynuacją powstałego w 1959 roku Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Jest to placówka edukacji dorosłych, którą prowadzi Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego.
Szkoła nawiązuje do grundtvigańskiej tradycji szkół ludowych, w których duże znaczenie przykłada się do ochrony dziedzictwa kulturowego, edukacji i aktywizowania środowiska lokalnego, rozwoju kompetencji obywatelskich i zawodowych uczestników zajęć oraz nauki przez działanie.
Położenie ULRA również jest nieprzypadkowe. Usytuowanie placówki na skraju lasu, pośród zielonych przestrzeni, jest spełnieniem jednego z założeń Mikołaja Grundtviga: relacji z Przyrodą – nauczycielką i inspiratorką.
Twórcą idei uniwersytetów ludowych był Mikołaj Fryderyk Seweryn Grundtvig, duński pastor, filozof, poeta, historyk, polityk, a przede wszystkim nauczyciel.
Pierwsze uniwersytety ludowe powstały z myślą umożliwienia edukacji tym, którzy wcześniej nie miel takiej szansy. Nauka w uniwersytecie według grundvigańskiej pedagogii ma nieść pomoc, dodawać wiary, odkrywać i rozwijać pasje. Formy działania uniwersytetów ludowych nie zawężają się w nich do kursów. Są one również centrami kultury w środowisku lokalnym. Organizują akcje społeczne, wystawy, koncerty, wykłady, warsztaty, spotkania autorskie.