Malarstwo

"Sny malowane na szkle" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

 • star_border
  Prace węgierskiej artystki Ambrus Edit.
 • schedule
  28 czerwca 2018 (czwartek) - 25 lipca 2018 (środa)
 • location_on
  Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
 • note
  3/5 zł

Uroczyste otwarcie wystawy „Sny malowane na szkle” odbędzie się 28 czerwca o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5). Wystawa przygotowana została przez Göcseji Muzeum w Zalaegerszeg w ramach partnerskiej współpracy z Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Ambrus Edit maluje głównie na szklanej tafli . Większość eksponowanych w Piwnicy PodCieniami obrazów jest oprawiona w autorskie, specyficzne ramy drewniane, które razem tworzą całość. Zdarza się także – co przyznaje autorka prac - że do naturalnej formy ramy przystosowana zostaje wewnętrzna zawartość plastyczna.

Edit Ambrus urodziła się w roku 1961 w Kaposvár na południu Węgier, tutaj też zdobyła wykształcenie ekonomiczne. Artystyczne zainteresowania, zamiłowanie do rysunku i grafiki sprawiły, że od 1988 r. rozpoczęła pracę w dziale archeologii Muzeum Rippl-Rónai w Kaposvár, a potem w Zalaegerszeg w Muzeum Göcseji. Obecnie zajmuje sie dokumentacją rysunkową badań archeologicnych prowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Katolickiego imienia Pázmány Pétera, przygotowuje także materiał ilustracyjny do publikacji naukowych.

Muzeum Rzemiosła

Edit Ambrus malarstwem zajmuje się od 10 lat. Swoje prace wykonuje głównie na tafli szklanej indywidualnie opracowaną techniką, używając przede wszystkim farb zawierających żywicę. Dzięki wielu doświadczeniom i spontanicznym próbom stworzyła własny styl. Obrazy przedstawiają z reguły fantazyjne figury i kształty - surrealistyczne, groteskowe lub bajko podobne. Ograniczone konturami kształty lub spontanicznie zlewające się farby odzwierciedlają wyobraźnię artystki.

- Motywy archeologiczne coraz częściej nakłaniają mnie do użycia ich w moim malarstwie. W ten sposób trafia na szkło nie tylko ich obiektywny obraz, lecz coś w rodzaju „kontynuacji myślowej”. Często w trakcie pracy twórczej – analizując rysunki konkretnego wzoru – rodzi się pomysł na następny obraz. Istnieje kilka epok i kultur archeologicznych, które mnie szczególnie interesują i planuję organizować na ich podstawie wystawę tematyczną, która połączy moją działalność archeologiczną i plastyczną - komentuje Edit Ambrus.

Edit Ambrus miała wiele indywidualnych wystaw na Węgrzech w województwach Somogy i Zala oraz w Budapeszcie. Systematycznie bierze też udział w targach rzemieślniczych oraz na Festiwalu Rippl-Rónai w Kaposvár.

Wystawa będzie czynna od 28 czerwca do 25 lipca 2018r. 

WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  13 43 277 07
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward