tradycja

"Smaryda. Hafty, wycinanki i makaty Aśki Borof" - wystawa w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

  • Wystawa prac gdańskiej artystki, która za pomocą tradycyjnych technik opowiada m.in. o przesądach.
  • 05 czerwca 2021 (sobota) - 30 czerwca 2021 (środa)
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Krosno, ul. Kolejowa 29 a)
  • Wstęp wolny

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 czerwca, o godz. 18:00. 

Otwarciu wystawy i spotkaniu z artystką towarzyszyć będzie projekcja filmu – performensu „Rytuał” w wykonaniu grupy Odłam Źdźbło oraz koncert grupy Akademia Głosów - szczegóły tutaj.


„Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży” to wieloletni projekt realizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Zakłada prezentację najciekawszych dokonań w dziedzinie kultury powstałych na terenie Pomorza. Po Muzeum Blekinge w Karlskronie i Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku, teraz "Remusowa kara" przyjeżdża do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Tematem przewodnim będzie tu kobieta. W Etnocentrum zaprezentowana zostanie wystawa prac Aśki Borof, gdańskiej artystki, która za pomocą tradycyjnych technik, takich jak haft i  wycinanka opowiada m.in. o przesądach związanych z okresem ciąży.

Aśka Borof

Aśka Borof

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki). Należy do grupy artystycznej Terytoria Stowarzyszone, współtworzy kwartet śpiewaczo-performatywny Odłam Źdźbło. Stypendystka Kulturalna Miasta Gdańska (2019). Swoje prace wystawia w kraju i za granicą, m.in. „Makatka Wywrotowa” (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu), „Magiczne Zaangażowanie” (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu), Gdańskie Biennale Sztuki, „Associated Teritories” (The Fish Factory w Kornwalii).

Odłam Źdźbło 

Odłam Źdźbło 
Materiały organizatorów

Żeńska grupa śpiewaczo-performatywna założona przez Aśkę Borof. Stroje, w których występują, wykonały ze starych prześcieradeł, ze zżółkniętych firan, obrusa przypalonego papierosem oraz serwetek z segmentu. Inspiracją do powstania kostiumów są stroje panien młodych różnych krajów Europy. Ich muzyczny performence składa się z pieśni weselnych oraz lirycznych, w których główną bohaterką jest zakochana dziewczyna, lamentująca matka, błogosławiona córka. Utwory pochodzą z Ukrainy, Polski, Rosji. Punktem wyjścia do performance jest fascynacja obrzędami takimi jak ślub, wesele, Boże Ciało, pieczenie korowaja. 

WIĘCEJ INFORMACJI