Rękodzieło

"Słomkowy świat" - wystawa w Etnocentrum

  • Wystawa zbiorowa Barbary Stanosz i uczestników warsztatów prowadzonych w Gminnym Klubie Seniora w Dukli.
  • 07 lipca 2023 (piątek) - 29 sierpnia 2023 (wtorek)
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Krosno, ul. Kolejowa 29 a)
  • Wstęp wolny

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na wystawę "Słomkowy Świat". Jest to prezentacja prac Barbary Stanosz i uczestników warsztatów prowadzonych w Gminnym Klubie Seniora w Dukli.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 lipca (piątek) o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum.

Etnocentrum

Prace prezentowane na ekspozycji to obrazy „słońcem malowane”. Materiał, z którego kompozycje zostały wykonane pozyskiwany był bowiem w najbardziej słonecznej porze roku w lecie. Żniwa przeprowadzane były w czasie suchym i upalnym, a otrzymana w ich wyniku słoma połyskiwała w pełnym słońcu niczym złoto.

Była materiałem tanim, ogólnie dostępnym i niezwykle cenionym przez ludność wiejską ze względu na swoją wielofunkcyjność. Słoma była materiałem budowlanym, ociepleniem, posłaniem dla ludzi i zwierząt. Służyła do wyrobu przedmiotów użytkowych, części garderoby, ozdób. Była lekiem wykorzystywanym w medycynie ludowej. Nadawano jej wielu symbolicznych znaczeń w obrzędowości dorocznej. Uważana była za element łączący dwa światy, świat żywych i umarłych.

Słoma jest wbrew pozorom materiałem trwałym. W zależności od kierunku padania światła albo się błyszczy, albo matowieje, a wieczorem przy oświetleniu elektrycznym mieni się kolorami złota, masy perłowej, srebra... Jej powierzchnia wydaje się być polerowana.

Do tworzenia kompozycji z prasowanej słomy wykorzystywane są łodygi różnych roślin zbożowych: żyta, owsa, pszenicy, jęczmienia, ryżu, a nawet łodygi zbóż łąkowych. Bardzo elastyczna, łatwa w użyciu i piękna jest słoma owsiana i jęczmienna, żytnia jest chętnie używana ze względu na swoją szerokość.

Etnocentrum

Barbara Stanosz

Kulturoznawca, pedagog, rękodzielnik, pasjonat sztuki ludowej. Na ścieżce edukacyjnej spotkała wielu miłośników sztuki ludowej, od których czerpała inspirację.

Swoją sympatię do słomy odkryła w Studium Animatorów Kultury w Krośnie na kierunku animator kultury regionalnej. Spośród wszystkich propozycji wybrała słomę prasowaną. 

Chcąc zarażać swoją pasją, Barbara stworzyła Mobilny Dom Kultury, w zakresie którego proponuje edukację i warsztaty z zakresu rękodzieła artystycznego.

Na wystawie prezentowane będą też kompozycje wykonane przez uczestników warsztatów prowadzonych prze nią w Gminnym Klubie Seniora w Dukli.

WIĘCEJ INFORMACJI