Paleontologia

"Skamieniałości fliszu karpackiego z Krosna i okolic" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

 • star_border
  Wystawa paleontologiczna ze zbiorów Grzegorza Salwy.
 • schedule
  10 października 2019 (czwartek) - 31 grudnia 2019 (wtorek)
 • location_on
  Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
 • note
  5 zł - normalny, 3 zł - ulgowy

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 października 2019 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami (wstęp wolny).

Dawno, dawno temu...
Jeden z największych w środkowej Europie łańcuch górski - Karpaty (ciągnący się 1300 kilometrów łukiem, przez terytoria ośmiu krajów: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii i Serbii), znajdował się setki metrów pod wodą. W tym zbiorniku wodnym tętniło bogate życie - dominowała fauna i flora morska. Rozległy akwen stopniowo rozdzierany był powolnymi procesami górotwórczymi, tworząc przyległe do niego laguny, zatoki, wyspy, przesmyki i cieśniny. Królestwo lądowe ssaków, ptaków, owadów wraz z roślinami jakie dzisiaj znamy, wypełniało w zastraszającym tempie biologiczną pustkę po wymieraniu kredowym. Prehistoryczny wodny świat dominował przez kilkanaście milionów lat, aby ostatecznie ustąpić wyłaniającym się z dna morskiego Karpatom. Wspomniana kraina została utracona bezpowrotnie, jednakże zostawiła po sobie ślad...

Wystawa "Skamieniałości fliszu karpackiego z Krosna i okolic"
Grzegorz Salwa

Paleontologia to dziedzina nauki, z pogranicza biologii i geologii, zajmująca się badaniem organizmów kopalnych, w oparciu o skamieniałości i ich ślady działalności życiowej. Okazy prezentowane na wystawie są śladami roślin i zwierząt żyjących na naszym terenie miliony lat temu. Ekspozycja pozwoli zajrzeć do prehistorycznego świata i wyobrazić sobie jak wyglądało wtedy życie. Oprócz unikatowych eksponatów na wystawie będzie można dowiedzieć się jak powstają skamieniałości, gdzie można je znaleźć i jak z nimi postępować.

Grzegorz Salwa - z zamiłowania i fascynacji światem prehistorycznym "paleontolog amator". Od 13 lat kolekcjoner fauny i flory fliszu karpackiego z regionu Podkarpacia.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward