"Sentymentalna podróż" to kolejna z cyklu wystaw uczestniczek zajęć w „Pracowni na piętrze”. W Galerii pod żyrandolem zobaczyć można obrazy dwóch autorek - Marty Bożek-Pocenty i Lucyny Domaradzkiej.
Akwarele, obrazy olejne, portrety czy pejzaże stanowią wycinek tytułowej sentymentalnej podróży. Podróży w czasie, po miejscach, z ludźmi. Podróży, na które składają się wspomnienia i inspiracje. Ekspozycję oglądać można od 12 października do 30 listopada 2022 roku w Galerii pod żyrandolem w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
Wernisaż i spotkanie z autorkami odbędzie się 12 października (środa) o godzinie 18.00.
Od 2010 roku uczestniczy w zajęciach pracowni malarstwa prowadzonych w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Najpierw pod kierunkiem Niny Rostkowskiej w „Otwartej Pracowni”, a obecnie w „Pracowni na Piętrze” pod kierunkiem Magdy Balwierczak, a teraz Beaty Trznadel - inicjatorki tej wystawy.
- Swoje prace wykonuję głównie w technice akrylowej. Maluję również akwarelami i na szkle. Współpracuję z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie prezentuję limitowane kolekcje biżuterii artystycznej ze szkłem. Jestem instruktorem rękodzieła artystycznego i prowadzę warsztaty w zakresie haftu, koronki i biżuterii tekstylnej - mówi Marta Bożek-Pocenty.
Dotychczas swoje prace prezentowała na wystawach w Krośnie, Lesku, Rzeszowie, Bardejowie, Głogowie Małopolskim, Iwoniczu Zdroju.
Jest krośnianką, emerytowaną nauczycielką. Na zajęcia malarskie trafiła do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza 18 lat temu, gdzie - jak sama mówi - nie tylko spotkała wspaniałych ludzi, między innymi instruktorkę-malarkę Ninę Rostkowską, ale też zawsze mogła liczyć na świetne towarzystwo koleżanek-malarek. Bardzo polubiła tę przyjazną atmosferę.
- Maluję głównie dla przyjemności. W tym okresie miałam kilka wystaw i nagród indywidualnych. Maluję olejem, akrylem, akwarelą oraz stosuję inne techniki. Swymi obrazami wspieram instytucje charytatywne - mówi Lucyna Domaradzka.
Bierze czynny udział w imprezach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, na przykład w Karpackich Klimatach czy innych przedsięwzięciach artystycznych.
Zajęcia prowadzone w ramach oferty edukacyjnej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Pomiędzy rzeczywistością, a światem wyobraźni nie ma widocznej granicy. Cel uczestników pracowni to spontaniczność w wyrażaniu siebie. Podczas spotkań w „Pracowni na piętrze” rozwijają zdolności plastyczne i twórcze. Nie ograniczają się w doborze techniki i materiałów. Zajęcia prowadzone są w trzech grupach wiekowych. Prace uczestników zajęć zobaczyć można podczas licznych wystaw zbiorowych bądź indywidualnych.