Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na wystawę "Rzeźby Marka Więcha". Jej otwarcie odbędzie się 10 czerwca (piątek) o godz. 18:00.
Kultura ludowa – co rozumiemy dziś pod tym pojęciem? Poza jej materialnymi przejawami – dziełami sztuki czy też rękodziełem i przedmiotami codziennego użytku oraz strojami, zaliczamy do niej również obrzędy i zwyczaje, muzykę, bajki i legendy oraz całokształt działalności artystycznej ludności wiejskiej.
Sztuka ludowa zaspokajała całokształt potrzeb ludu, przekazywała żywe wartości kultury, a jej ponadczasowa wartość jest źródłem inspiracji wielu pokoleń artystów. Do tradycji ludowej w swoich pracach nawiązuje również Marek Więch.
Marek Więch urodził się w 1957 roku w Domaradzu. Jest strażakiem z wykształcenia, ukończył Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Rzeźbiarstwo to jego pasja, zaczął tworzyć jako młody chłopak, pod koniec lat siedemdziesiątych. Tę sztukę ma we krwi – rzeźbił jego ojciec, dziadek i pradziadek. Jednak nie wzoruje się na pracach przodków, tworzy według własnego pomysłu – głównie rzeźby sakralne, ale też przedstawienia dawnych zawodów czy różnych prac domowych.
Artysta pracuje w drewnie, m.in. lipowym, olchowym, brzozowym czy topolowym. Rzeźbiarstwo traktuje jako hobby, sposób na spędzanie wolnego czasu. Jak sam mówi, nie ma swojego ulubionego tematu – zmienia tematykę, żeby się nie powtarzać, tak samo z wykonaniem – nawet jeśli zdarzą się rzeźby podobne, to w szczegółach będą się różnić. To, co wyróżnia rzeźby Marka Więcha to żywa kolorystyka. Maluje je zarówno farbami akrylowymi, jak i olejnymi. Tworzy również wiersze i obrazy.
Marek Więch mieszka obecnie w Miejscu Piastowym. Jest zdobywcą wyróżnień w konkursach amatorskich twórców ludowych, takich jak Przegląd Artystów Ludowych Wojewódzkiego Domu Kultury w Krośnie. Jego prace na co dzień można podziwiać m.in. w Zagrodzie Etnograficznej w Rogach, Muzeum Regionalnym w Jaśle, Muzeum im. Adama Fastnachta w Brzozowie, a także w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie i Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie.