Zwyczaj święcenia roślin przy okazji różnych świąt był niezwykle ważny w polskiej kulturze tradycyjnej. Na wystawie pokazane będą zdjęcia autorstwa Łukasza Łuczaja i współpracowników, prezentujące bukiety roślinne święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała.
Wystawa będzie wynikiem wieloletniej pracy badawczej – fotografowania i archiwizowania zdjęć święconych bukietów na terenie całej Polski – którą Łukasz Łuczaj przeprowadzał w latach 2008-2016 przy dużym współudziale swojego ojca Michała Łuczaja.
Podczas otwarcia wystawy autor zbiorów opowie o bogactwie, znaczeniu i symbolice niezwykłych roślin, od wieków przynoszonych do kościoła i wieszanych na honorowych miejscach w domach.
Łukasz Łuczaj - doktor habilitowany biologii, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik i ekolog. Jeden z prekursorów dzikiej kuchni w Europie, od prawie 20 lat prowadzi warsztaty odżywiania się dzikimi roślinami. Dokumentuje także tradycje używania dziko rosnących roślin pokarmowych, m.in. prowadząc badania etnobotaniczne w tradycyjnych społecznościach wiejskich w Chorwacji, Rumunii, Bośni-Hercegowinie, Gruzji, Laosie i Chinach (w tym na Płaskowyżu Tybetańskim).
Autor wielu prac na ten temat, publikowanych w renomowanych pismach naukowych oraz kilku książek, m.in. Dzikie rośliny jadalne Polski i Dziki Kuchnia. Prowadził autorski program pt. Dziki obiad Łukasza Łuczaja emitowany przez Kuchnię+ oraz blogi i videoblogi po polsku i angielsku. Rodowity krośnianin, obecnie mieszka w Pietruszej Woli koło Krosna, gdzie prowadzi duży ogród naturalistyczny dedykowany restytucji naturalnych zbiorowisk roślinnych Pogórza Karpackiego.
Wydarzenie w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Etnocentrum. Szczegóły tutaj.